Letní teplé počasí a zralé ovoce nebo jeho zbytky, nedopité sladké nápoje nebo pivo či hnijící ořezy z ovoce v odpadkovém koši – to je kombinace, která vám zaručí přítomnost hejna malých otravných mušek. Octomilky neboli vinné či ovocné mušky si v odpadcích, hnijících zbytcích jídel a všem co kvasí, přímo libují. I když ze zdravotního hlediska nejsou nebezpečné, jejich přítomnost rozhodně není žádoucí a nakladená vajíčka v přezrálém ovoci nebo hnijících zbytcích rozhodně nejsou tím, co byste ve své domácnosti uvítali. Jak se zbavit octomilek? Nejdříve byste o nich měli něco vědět.

Kdo je muška octomilka

Octomilka obecná je drobná muška o velikosti jen pár milimetrů, která bývá podezírána z toho, že se líhne z hnijícího ovoce. To však platí až o dalších generacích, první generace mušek octomilek do domu přiletí a usadí se u zdroje potravy. Jsou otravné, obtěžují a velice rychle se rozmnožují. Jsou proslulé neomylným čichem a dokáží urazit dlouhé vzdálenosti. Mají celou škálu barev, od žluté až po černou. Kladou velké množství vajíček, vylíhnutí dalších jedinců trvá jen několik dní. Láká je nejen to, co hnije či kvasí, ale i odložené zralé ovoce nebo zbytky kvašených a sladkých nápojů. Co na octomilky platí?

Začněte preventivními opatřeními

Pokud nesnášíte octomilky, hubení se můžete vyhnout dodržením preventivních opatření. To je nejúčinnější způsob, jak na octomilky v domácnosti. Základem je naprostá čistota:

  • Ovoce je lepší skladovat v chladničce, volně ložené je pro hmyz lákadlem.
  • Pokud odhazujete do koše zbytky jídel, zeleniny a ovoce, koš okamžitě vyneste.
  • Po vynesení koš vytřete a dezinfikujte, pokud je to nutné, vymyjte. V koši mohou zůstat zbytky šťáv, potřísněné může být i víko.
  • Nedopité nápoje ihned zlikvidujte nebo uschovejte do lednice.
  • Zbytky jídel, které chcete uchovat, uložte do potravinových boxů. Pozor na ovocné koláče, také ty je potřeba dokonale přikrýt.
  • Muška octomilka může žít i v kuchyňském odpadu, proto ho pravidelně čistěte. Také pravidelně dezinfikujte kuchyňskou linku.

Takto se můžete vyhnout náletu octomilek do vaší domácnosti a přenosu plísní, bakterií či kvasinek na všechny potraviny, na kterých se kvasinky pohybují.

Když už jsou octomilky v domě

Existuje velké množství rad, jak na octomilky, ale ne všechny jsou účinné. Můžete postupovat vědecky nebo podle tzv. babských rad. Sami musíte vyzkoušet, co na mušky octomilky právě u vás bude účinkovat.

1. Použijte aromatické koření, octomilky nemají rády například hřebíček, takže pokud ho rozmístíte po kuchyni, mělo by to octomilky odradit.

2. Vyrobte si past na octomilky a utopte je. Můžete využít plastovou láhev, kterou seříznete a dáte do ní přezrálé nebo hnijící ovoce či ocet nebo červené víno. Překryjte potravinovou fólií a udělejte do ní dírky. Octomilky vlezou dovnitř, ale nebudou moci ven a vy je pak můžete utopit.

3. Pořiďte si speciální pásky pro polapení tohoto drobného hmyzu. Jak probíhá hubení? Octomilka je přilákána vůní, usedne na lepkavou část pásky a nemůže odletět.

4. Můžete použít i chemické prostředky, spreje nebo dekorativní lapače, které octomilky přilákají a usmrtí. Chemii lze sehnat v běžném obchodě s drogerií nebo ve specializovaných prodejnách.

5. Použijte klasický vysavač. V místě, kde je nejvíce mušek, začněte s vysáváním a několikrát tuto činnost opakujte.

6. Nezapomeňte na odpady. I zde se často octomilky usídlí a šíří se do celé domácnosti. Stačí pravidelně používat klasické čističe odpadu a proplachovat.

Nespoléhejte na klasické sítě v oknech, ty droboť nezadrží. Nejspolehlivější metodou, jak na mušky octomilky, je nenechávat přístupné nic, co by je mohlo přilákat.