Pokud dlouhodobě pracujete u počítače, je důležité dbát na to, jestli si při práci neničíte zdraví. Bolest zad, zápěstí či očí je v dnešní době naprosto běžnou součástí práce u počítače. A velmi často pouze proto, že nedbáme na zásady zdravého sezení a práce u PC.
1. Správně vybraný stůl a židle
Výběr správného stolu a židle patří mezi základní kameny zdravého sezení u PC. Židle by měla být vybavena ergonomicky vytvarovanou opěrou zad, nejlépe také podpěrkami pro krk a ruce.
Stůl by měl být pevný a umístěný v takové výšce, aby umožňoval pohodlnou práci. Jedním z pravidel, které pomohou při nastavení výšky stolu a židle je to, že vrchní část desky stolu by měla být ve stejné výšce jako vaše lokty. Tak je budete moci pohodlně položit.
2. Monitor ve správné výšce
Velmi důležitá je i výška, ve které se nachází váš monitor. Jeho vrchní třetina by se měla nacházet ve výšce očí. To je velmi snadné zařídit v případě, že disponujete samostatným monitorem s nastavitelnou výškou. Pokud používáte notebook, je to těžší úkol. I tak si ale můžete vypomoci správně zvoleným speciálním podstavcem či improvizovat a využít například knihy.
3. Myš a klávesnice ve stejné výšce
Pro naše ruce je nejlepší, když vykonávají činnost ve stejné výšce. Doporučuje se tedy umístit klávesnici i myš na stejně vysoké místo na stole. Proto se i v případě práce na notebooku vyplatí využívat externí klávesnici, abychom mohli její polohu regulovat a zajistit i správnou polohu monitoru od očí.
4. Správná vzdálenost monitoru
Důležité je nezapomenout na to, že monitor by měl být nejen ve správné výšce, ale také ve vhodné vzdálenosti. Ta je doporučována na 40 až 70 centimetrů od očí. Na stole by tak mělo být dostatek místa pro umístění monitoru do této vzdálenosti.
5. Dodržujte pravý úhel
Jedním ze základních pravidel pro zdravé sezení u PC je dodržování pravých úhlů. Při sezení si končetiny i záda srovnejte do pravých úhlů. Neseďte shrbení, ani nekrčte nohy. Pokud je pro vás sezení v pravém úhlu dlouhodobě nepohodlné, je možné využít nejrůznější ergonomické pomůcky. Ty se mohou hodit i pro ulehčení práce s myší či klávesnicí.
6. Ideální velikost myši
Další tip se týká právě myši, kterou používáte. Jednoduše řečeno, myš by vám měla perfektně padnout do ruky. Ani příliš malá, ani velká. Nemusí mít nutně celou sadu tlačítek, ovládání některých pokročilých myší není pro vaše ruce příliš zdravá záležitost.
7. Nezapomeňte na osvětlení
Často opomíjenou částí těla, která při práci u počítače trpí, jsou oči. Volba správného osvětlení by tak rozhodně měla patřit mezi zásady zdravého sezení u PC. Rozhodně si pořiďte lampičku, správně korigujte také jas na monitoru, zvláště v nočních hodinách používejte filtr modrého světla.