Pokud právě stavíte svůj vysněný dům nebo jste v procesu rekonstrukce již staršího stavení, jistě uvažujete také nad jejich fasádou. Jelikož se jedná o velmi důležitý prvek celé stavby, věnujte jejímu výběru pozornost i dostatek času.
Fasáda je jedním z nejvýznamnějších charakterových prvků každého domů. Jedná se o jakousi vizitku, která vypovídá o našem stylu a vytváří první dojem na naše návštěvy, sousedy i náhodné kolemjdoucí. Zároveň se odráží i na vzhledu celého sousedství. Proto si na její výběr vyhraďte dostatečné množství času. Pokud stále ještě nevíte, která je pro vás ta pravá a hledáte inspiraci, mrkněte do našeho článku.
Jak vybrat fasádu domu
Od fasády očekáváme, že bude nejenom skvěle vypadat, ale zároveň ochrání i náš dům před povětrnostními vlivy, vydrží spousty let, bude praktická a ideálně co nejméně náročná na údržbu. V takovém případě jsou nejlepší volbou přírodní materiály. Jaké máte v takovém případě možnosti?
Nadčasová cihlová fasáda
Zamilovali jste se do domečků s poutavou cihlovou fasádou, které se naklánějí nad amsterdamskými kanály? I vy takový můžete mít. Cihlové fasády jsou velmi praktickým řešením. Cihla je časem ověřený přírodní materiál, který se vyznačuje mimořádně dlouhou životností, stálobarevností a bezúdržbovostí. Navíc máte na výběr z opravdu velkého množství tvarů, barev, odstínů a povrchových úprav.
Možnosti, jak realizovat fasádu z cihel, jsou hned dvě. Prvním, tím jednodušším a levnějším způsobem, jsou obkladové pásky. Ty jsou oblíbené primárně pro svou jednoduchou instalaci. Lepí se totiž přímo na připravený podklad za použití speciálních lepidel. Sympatická je i jejich cena. Cihlové pásky lze použít jak u novostaveb, tak i při rekonstrukci. Druhým, technologicky náročnějším řešením, je zdění z lícových cihel. Tuto variantu je potřeba plánovat už při projektování domu. Lícové cihly jsou vyráběny z pálené hlíny, díky čemuž jsou mimořádně pevné a odolné vůči povětrnostním vlivům.
Bezúdržbová vláknocementová fasáda
Opravdu originálního vzhledu vašeho domu docílíte také s použitím vláknocementové fasády. Jedná se o velkoformátové desky vyrobené z uvedeného vláknocementu. Ten je tvořen směsí cementu, celulózy, mletého vápence, vody a vzduchu. Jedná se o méně známý druh fasád, který v posledních letech získal velkou oblibu. Vláknocementová fasáda má totiž mnoho výhod. Její montáž se provádí na dřevěnou nebo kovovou konstrukci, a tak je možné použít ji v podstatě na jakoukoliv budovu. Je pevná, odolná vůči povětrnostním vlivům i mechanickému poškození, nehořlavá, stálobarevná a navíc ji můžete pořídit v široké škále barev. Navíc vykazuje dlouhou životnost.
Neotřelá dřevěná fasáda
Další, velmi oblíbenou možností, je dřevěné obložení domu. A není se čemu divit. Dřevo je jedinečný materiál, který nejenže skvěle vypadá, ale má řadu výborných vlastností. Navíc je čistě přírodní a tak i ekologický. Dřevěné fasády jsou stylovou volbou, která má perfektní tepelně a zvukově izolační vlastnosti a hodí se jak k moderní tak i klasické architektuře. Dřevěné obložení se vyrábí z různých druhů dřeva – jedle, borovice, modřínu, smrku, dubu, cedru, kaštanu, ale i různách exotických dřevin.
Dřevěné fasády se konstruují jako dvouplášťové odvětrávané. Okolo domu tak volně proudí vzduch a dům tak může lépe dýchat. V případě dřevěného obložení máte na výběr ze dvou možností. První z nich je dřevěná fasáda s ochranným nátěrem. V takovém případě opatříte dřevo ochranným nátěrem, který je potřeba každých 5 let obnovovat. Druhou možností je neošetřené dřevěná fasáda. Dřevo bude přirozeně stárnout a šednout a váš dům časem získá opravdu originální vzhled.
Trendy kamenná fasáda
Originální vzhled vašeho domu vykouzlíte také s kamennou fasádou. Kámen patří mezi nejstarší tradiční stavební materiály. Jako obklad na stavbách působí esteticky a zároveň je i velmi praktický. Fasáda z přírodního kamene je odolná vůči mechanickému poškození i povětrnostním vlivům, snadno se udržuje a má dlouhou životnost. Určitou nevýhodou může být její vyšší cena i obtížnější dostupnost.
Přírodní kámen, je stejně jako cihla, nejčastěji využíván ve formě pásků či panelů. Ty se na stavbu instalují dvěma způsoby, a to lepením nebo mechanickým připevněním k nosnému roštu. Mezi nejpoužívanější druhy patří pískovec, břidlice, opuka, travertin, žula, kvarcit nebo mramor.
Zdroj fotek: Westbrick.cz