V posledních letech získává červené světlo na stále větší popularitě. A to nejen v kosmetických salonech nebo fyzioterapoeutických pracovištích, ale i v domácím prostředí. Není se čemu divit. Řada vědeckých a laboratorních studií prokázala, že terapie červeným světlem má pozitivní vliv na naše psychické i fyzické zdraví.

Co to je terapie červeným světlem?

Terapie červeným světlem neboli fotobiomodulace je terapeutická metoda, při níž na sebe záměrně necháváme působit světelné záření v červeném a infračerveném spektru o vlnové délce 620 až 1000 nm. Toto světlo proniká hluboko do tkání než jiné vlnové délky a má řadu pozitivních účinků. Jedná se zcela neinvazivní metodu, která je bezpečná a nepřináší v podstatě žádné vedlejší účinky.

Jak terapie červeným světlem funguje?

Červené světlo vytváří v našem těle biochemický proces, během něhož dochází k posílení mitochondrií. Mitochondrie jsou v takové malé buněčné “elektrárny”, v nichž se vyrábí energie nezbytná pro správnou funkci našich buněk. Molekuly nesoucí energii se nazývají ATP (adenosintrifosfát). Díky posílení mitochondrií dochází k výrobě většího množství ATP a tím pádem i energie. Buňky tak mohou efektivněji fungovat a rychleji regenerovat.

Terapie červeným světlem využívá světelné (LED) diody se specifickými vlnovými délkami, které jsou velmi účinné při regeneraci tkání, svalů a šlach, hojení jizev i léčbě řady onemocnění. Využíváno je jak světlo viditelné (červené), tak i neviditelné (infračervené).
Červené světlo o vlnových délkách 620 až 700 nm je absorbováno především pokožkou a proto se hodí k účinné léčbě kožních problémů i známek stárnutí pokožky.
Naopak blízké infračervené světlo o vlnové délce 700 až 1000 nm proniká více do hloubky a napomáhá tak při regeneraci svalů, šlach nebo snížení zánětlivosti.

Hlavní účinky fotobiomodulace

Jak jsme již zmiňovali, fotobiomodulace má mimořádně pozitivní vliv na naše zdraví. Mezi hlavní oblasti pozitivního působení světelné terapie patří dermatologie, psychika, spánek, sexuální zdraví, regenerace a rehabilitace, hojení, zánětlivost nebo sportovní výkon.

Zdravější pleť
Použití terapie červeným světlem na pleť může pomoci zlepšit vzhled naší pokožky a vyřešit řadu kožních problémů, jako je například akné, ekzém, lupénka a další. Zároveň podporuje hojení ran a regeneraci tkání, čím přispívá k potlačení jizvení kůže, redukce spálení od slunce nebo potlačení vzniku strií. Mimo to pomáhá zlepšit krevní oběh, zlepšuje hydrataci pokožky a je schopna podpořit produkci kolagenu a elastinu. Pokožka je tak zdravější, pevnější a napjatější, jemné linky a drobné vrásky jsou vyplněné a vyhlazené.

Zlepšení kvality spánku
Všechny procesy našeho těla jsou synchronizovány na základě 24 hodinového biorytmu, kterému říkáme cirkadiánní rytmus, a jsou zásadním řídícím prvkem kvalitního spánku. Kvalitě spánku napomáhá nejenom blokace modrého světla (minimálně hodinu před spaním), ale i vyšší intenzita světla po probuzení. Fotobiomodulaci je ideální používat v ranních hodinách, jelikož produkuje světelné spektrum napodobující východ slunce. Díky tomu dochází k ranní obnově cirkadiánní rytmu a k večeru se začne v těle produkovat více melatoninu. To má za následek snažší usínání i již zmíněné zlepšení kvality spánku.

Zlepšení psychiky a kognitivních funkcí
Řada vědeckých studií poukazuje i na fakt, že terapie červeným světlem může mít pozitivní vliv na náš mozek, psychiku i nálady. Výsledky ukázaly, že terapie červeným světlem byla účinná při snižování příznaků deprese a zlepšování celkové nálady. Také vedla ke zlepšení kvality spánku a snížení úrovně úzkosti u studentů.

Snížení zánětlivosti
Červené i blízké infračervené světlo je i účinnou formou léčby zánětlivých procesů v našem těle. V případě, že červené světlo aplikujeme na postiženou oblast v dostatečné intenzitě a dostatečně dlouho, dojde k uvolňování enzymů, které snižují produkci cytokinů. To jsou molekuly, které jsou často spojovány s přetrvávajícím zánětem. Zároveň dochází k většímu prokrvení a přísun kyslíku do postižené oblasti, což má opět za následek zlepšení hojení. Fotobiomodulaci tak lze použít k léčbě zanícených uzlin, bolestivých zubů, různých otoků, poraněných svalů či namožených šlach.

Zlepšení sportovního výkonu
Terapie červeným světlem má mimořádně pozitivní vliv i na náš sportovní výkon a na regeneraci po náročné fyzické aktivitě. Použití RLT po cvičení (v rozmezí 2 až 3 hodiny) může snížit opožděnou svalovou bolestivost, zánětlivost v těle i urychlit regeneraci svalů. Naopak při použití před cvičením může fotobiomodulace zlepšit naši výkonnost a vytrvalost, zvýšit sílu a množství svalové hmoty.

Jaká jsou rizika nebo vedlejší účinky?cervene-svetlo

Terapie červeným světlem se považuje za mimořádně bezpečný a neinvazivní terapeutický proces, který nemá žádná prokázaná rizika či negativní účinky. Během terapie vystavujeme naše tělo úrovním světla, která nejsou nijak škodlivá. Při její aplikaci je ovšem vhodné dodržet pár základních pravidel.

  • Do světelných diody se nedívejte s otevřenýma očima.
  • Dodržujte doporučenou vzdálenost a časový interval.
  • Ozařování provádějte nejpozději 3 hodiny před spaním.

Terapie červeným světlem a děti

Terapii červeným světlem je možné provádět i u dětí. Před zahájením terapie je vhodné vše konzultovat s odborníkem na zdraví dítěte, jako je například pediatr. Také se doporučuje kratší čas a větší vzdálenost při ozařování.
Terapie červeným světlem a těhotné ženy
Řada vědeckých studií ukazuje, že terapie červeným světlem je bezpečná i pro těhotné ženy. Důležité je dodržet některá bezpečnostní opatření a také to s ozařováním nepřehánět. Dále je potřeba brát v úvahu i konkrétní situaci těhotné ženy a zvážit, zda bude mít terapie opravdový přínos. Těhotné ženy by se měly vždy poradit se svým lékařem.

Jak aplikovat terapii červeným světlem?

Pokud jde o aplikaci červeného a blízkého infračerveného světla, obecně se doporučuje začít s menšími dávkami na větší vzdálenost. Vybranou oblast ozařujte ve vzdálenosti 10 až 30 cm po dobu 10 až 30 minut. Čím menší bude vzdálenost od těla, tím větší bude síla ozáření. Terapii červeným světlem si ideálně rozdělte na 2 až 3 etapy, jejichž celkový čas by neměl přesáhnout 30 minut. Světelnou terapii aplikujte ideálně v ranních hodinách a opakujte ji cca 3x týdně.

 

Zdroj fotek: Mitolight.cz