S elegantními květy kal se bylo možno běžně setkat v pokojích nebo v slavnostních kyticích. Vzhledem k tomu, že se v současné době v bytech udržují vyšší teploty po celý rok, je pěstování pokojové kaly náročnější. Teplo po celý rok kale neprospívá, potřebuje více péče a úpravu pěstebního cyklu.

Původně pěstované kaly (zantedeschia) byly i dost velké, výjimkou nebyly ani metrové trsy. Postupně však byly vyšlechtěny i nižší druhy. Typickou barvou kaly je bílá, může mít také okraje žíhané zeleně. Květenství připomíná kornout, odtud pochází název kornoutice africká (zantedeschia aethiopica). Listy jsou tmavé a lesklé, o to více vyniká krása toulců na vysokých stvolech. Kaly jsou populární i proto, že na rozdíl od ostatních rostlin velmi často kvetou v zimě.

Kaly jsou častou volbou při pohřbech, zejména bílé kaly, které se používají při rozloučení s dětmi nebo mladými lidmi. V kombinaci s chryzantémami, karafiáty či růžemi působí nevinně a čistě. Zároveň jsou kaly velmi oblíbené i jako svatební kytice – nevěsty je nejčastěji vybírají v bílé, červené nebo fialové barvě, aby vynikly ve svůj velký den.“

Obsah:

Kaly pokojové i zahradní

Vzhledem k náročnějšímu pěstování se pokojová kala (také callalicious) postupně vytrácela z obytných místností. Sice se v současnosti do pokojů vrací, aby po zimním květu byla přesazena do zahrady, nejlépe do skleníku nebo zimní zahrady, ale nároky na prostor mohou být překážkou běžného pěstování.

Velkou oblibu si však získávají i kaly pěstované v zahradě, které nabízejí různobarevné květy a pěstování jako klasické hlíznaté rostliny. Umístěny mohou být v zahradních nádobách i v záhonech. Oproti pokojovým kalám jsou menší a barevnější a kvetou v létě. Oslňují celou paletou barev a odstínů od bílé až po tmavě fialovou. Ozdobné mohou být i jejich mramorované listy. Vegetační klid hlíz zahradních kal trvá od podzimu do jara.

kaly

Pěstování kaly má svá pravidla

Ve své původní vlasti roste kala v místech, která jsou po určitá období zaplavená, a poté zcela vyschnou. Rostlina se tomuto střídání přizpůsobila. Takže na jaře a na podzim uvítá teplo, na jaře vlhkost a v létě alespoň dva měsíce klidu, bez zálivky a hnojení. Bez dodržení životního cyklu by kala kytka nekvetla. Po odpočinku se rostlina přesazuje a začne zalévat. Lze ji také množit roztržením trsů. Až do prosince by měla být na světlém chladnějším místě. Při přemístění do tepla (většinou v lednu) začíná kala kvést. Teploty by neměly přesahovat přes 20 stupňů, jinak květy dlouho nevydrží. Při domácím pěstování kaly v květináči je potřeba zajistit dostatek světla a pro vyšší vzdušnou vlhkost také rosit.

Pěstování venkovní kaly není náročné

Pěstování kaly neboli zantedeschia aethiopica v zahradě je snadné. Hlízy pořídíte buď u pěstitele, nebo v zahradnickém centru, zakoupit se dají i na internetu. Nejčastěji se prodává bílá kala. Cena je obdobná jako u jiných hlíznatých rostlin. Nabídka je skutečně bohatá, květina kala nabízí obrovské možnosti barevných kombinací. Po výsadbě budete cca tři měsíce čekat na květ, celý proces však lze urychlit časnějším vysazením do květináče.

Co v takovém případě potřebuje kytka kala? Přezimování bude ukončeno, takže je nutné rostlinu probudit a pravidelně zalévat. Ještě v zimě nejlépe v lednu můžeme rostlinu v květináči přemístit do teplejší místnosti, kde začne kvést. Ideální je teplota do 20 ℃, při vyšší teplotě nevydrží květy dlouho. 

Jak pěstovat kalu dále?

Když už má půda poměrně stabilní teplotu bez výkyvů, použijí se narašené rostliny o výšce do 5 cm. Vysazuje se většinou na zahradě až v druhé polovině května, pokud toužíte po časnějších květech, může se použít předpěstovaná kala v květináči. Do zahrady se hlízy vysazují podle velikosti, velké hlízy hlouběji, menší vyžadují mělčí důlky. Sází se do hnízd po čtyřech až šesti hlízách, do hloubky maximálně deset cm. Můžete zkombinovat různé barvy, využijte také různé doby kvetení u odlišných odrůd. Umístit můžete venkovní rostliny do květináčů na terasu, přístupovou cestu nebo různá místa v zahradě.

Kala – pěstování je nenáročná

Pokud v létě potřebuje nějaká rostlina jen minimum péče, je to právě kala. Pěstování v tomto ročním období zvládne i úplný začátečník. Jen je potřeba mít na paměti, že kala pěstovaná na zahradě bude v prvních slunečních dnech potřebovat zastínění, aby se křehké narašené lístky nespálily. Pravidelná zálivka, občasné přihnojení a udržování stabilní vlhkosti je tím, co vám zaručí silné rostliny a krásné květy. Rozhodně by se nemělo střídat mokro se suchem. Kaly mohou být na plném slunci, jestliže zastíníte kořeny. Svědčí jim i polostín. Počítejte s tím, že menší hlízy budou kvést méně, velké hlízy s více očky budou mít květů více.

Kala na podzim

S přicházejícím podzimem nastává pro kaly období klidu. Některé druhy vydrží kvést až do září. Při teplotách trvale méně než 15 stupňů vegetace kal končí. Listy zežloutnou a zaschnou. V říjnu je potřeba vyjmout hlízy a uložit je na zimu. Nejlepší volbou je vyschlá rašelina a teploty mezi pěti a deseti stupni. V tomto období lze kaly množit. Požijete velké hlízy, odlomíte část s očky a ránu necháte zaschnout. Pro zasypání rány můžete využít dřevěné uhlí. Pak hlízy uložíte pro příští jarní výsadbu.

kaly

Pěstování kaly v nádobách

Pěstování v květináči je v našich končinách asi nejběžnější způsob. Krásnou zahradní dekorací jsou také venkovní kaly v ozdobných květináčích a dalších nádobách. V zahradě jsou ideální volbou nádoby z terakoty. Je potřeba udělat dobrou drenáž, zálivka bude muset být důkladnější, protože v nádobách půda vysychá rychleji. Pozor na přehřátí, pokud by nádoba byla z jihu vystavena přílišnému teplu, mohly by se přehřát kořeny. Navíc by rostlinu poškodil velký rozdíl teplot mezi dnem a nocí. To je také příčinou toho, že kaly na vyvýšených záhonech neprospívají, jsou neduživé a málo kvetou. Je potřeba také opatrně okopávat a plít, aby nedošlo k poškození kořenů těsně pod povrchem.

Kaly – zajímavosti

Květy kal vydrží ve váze velmi dlouho. Řezejte je ze starších rostlin, které bohatě kvetou. Je vhodné stonky z trsů vytrhávat tak, aby na rostlině nezůstávaly zbytky. Ty by později mohly hnít. Vodu ve váze měňte pravidelně, můžete přidat i výživu pro řezané květiny. Pak vám kaly vydrží ve váze i déle než dva týdny.

Velkou výhodou kal je to, že je skoro nenapadají škůdci. Kala je tedy pro pěstování velmi nenáročná. Jen občas se vyskytne na hlízách mokrá hniloba. Je-li napadení většího rozsahu, bude nutno hlízu zlikvidovat. Menší ložiska lze očistit, posypat dřevěným uhlím a nechat zaschnout. Hlízu je pak nutno kontrolovat, zda byl zásah úspěšný.

 

Tip: Přečtěte si článek o pěstování lopatkovce.