Některé domy mají jedno číslo, u jiných zas najdeme čísla dvě a ještě každé s jiným barevným pozadím. Proč je tomu tak?

Co znamená číslo popisné a orientační a kdy a jak se tato čísla používají? Obecně lze říci, že tato čísla jsou důležitá pro identifikaci a evidenci staveb. Pomáhají při vytváření map, doručování pošty, jsou zapsána do katastru nemovitostí, aby mohl být přesně určen nemovitý majetek. Lidé si tato dvě čísla často pletou. Znát přesně číslo domu je však důležité při hledání určité budovy či adresy.

Kdy se přiděluje číslo popisné

Co je číslo popisné? Jak již z názvu vyplývá, číslo popisné něco popisuje. V určitém městě či obci je použito pouze jednou. Většinou je to to číslo na domě, které je delší, bývá až čtyř- nebo pětimístné a bývá uváděno před lomítkem. Číslo popisné na dům se přiděluje až poté, co je stavba kolaudována a bez něj nemůže být nemovitost zapsána do katastru nemovitostí. Popisné číslo neboli čp lze změnit jedině tehdy, pokud dojde ke změně hranic katastru.

Jak získat číslo popisné? Přidělení čísla popisného je možné pouze tehdy, když se postaví nemovitost, a toto číslo zaniká společně s nemovitostí. V praxi to znamená, že pokud zanikne stavba, zanikne i číslo popisné. Je-li na místě postavena další stavba, číslo nezdědí, ale dostane nové. Jedná-li se o dům, který má více vchodů, dostane číslo každý vchod.

číslo popisné

Orientační číslo usnadní orientaci

Číslo orientační a popisné se liší tím, že číslo orientační je jedinečné pouze v jedné ulici a v dalších částech obce se pak může opakovat. Dům je jím směřován k ulicím nebo jiným veřejným prostranstvím, proto stavba může mít více čísel orientačních, jestliže směřuje k více ulicím. Ne vždy jde o číselné vyjádření, číslo orientační mohou být i písmena. Obec orientační čísla ani mít nemusí.

Někdy je tento pojem zaměňován za evidenční číslo domu. To je však číslo, které slouží pouze k evidenci. Evidenční číslo se používá především u dočasných budov nebo staveb využívaných k rekreaci. Orientační číslo vám sděluje i to, zda máte jít v ulici směrem nahoru nebo dolů. Směrem dolů číslo klesá, směrem nahoru stoupá.

Číslo popisné vs orientační – co byste ještě měli vědět

Řádné označení domu nebo jiného objektu ukládá zákon. Povinné je číslo popisné, orientační čísla celostátně povinná nejsou. Pokud není splněna povinnost označení, může být majitel nemovitosti sankcionován, většinou finančně. Číslo orientační přiděluje obecní úřad, o čísla popisné na dům je nutno požádat při kolaudaci stavby.

Jak tedy celý proces přidělení čísla probíhá? Nejdříve je nutné podat žádost o přidělení čísla popisného. To se provádí na příslušném formuláři. Ten je velmi stručný. Vyplníte identifikační údaje stavby, údaje stavebníka a datum, kdy bude stavba ukončena. Tento formulář se podává na stavební úřad. Přílohou musí být geometrický plán a prohlášení o shodě s povolením stavby a projektovou dokumentací. Stavební úřad pak požádá obecní úřad o přidělení čísla popisného.

Číslo orientační a číslo popisné se liší také barevným pozadím tabulky. Č.p. mívá tabulku červenou, číslo orientační modrou. Domovní čísla na fasádu mohou být i ozdobná, barevná rozlišení nejsou vyžadována zcela striktně.

Označování domů má dlouhou historii

Číselný systém označování staveb pochází z 18. století. Zavedeno bylo v období vlády Marie Terezie, kdy se vojáci při číslování pohybovali ulicemi ve směru hodinových ručiček, od těch budov, které byly považovány za nejdůležitější. Před číslováním byly domy označeny jmény obyvatel, obrázky, štíty nebo podle výrazných prvků stavby. Na venkově se domy nepřečíslovávaly, ve městech ano.

Novodobé číslování bylo uzákoněno v roce 1960 a nově upraveno až v roce 2000. Významné budovy dostávají dobře zapamatovatelná čísla, neobývaní věže, kostely a kaple se nečíslují.

Jak je to u mobilních domů?

Obecně platí, že v České republice se popisná čísla přidělují stavebním objektům, které jsou trvale připojené k zemi. To je jeden z důvodů, proč například mobilní domy obvykle nemají své vlastní popisné číslo, protože jsou považovány za přenosné. Pokud byste chtěl pro svůj mobilní dům získat popisné číslo, bylo by třeba provést několik kroků:

  • Musel byste vlastnit pozemek, na kterém se mobilní dům nachází.
  • Na tomto pozemku by musel být mobilní dům pevně a trvale zasazen (tj. nepřenosný).
  • Musel byste požádat místní stavební úřad o stavební povolení pro mobilní dům jako pro trvalou stavbu.
  • Poté, co by bylo stavební povolení uděleno, mohl byste požádat o přidělení popisného čísla.

Je třeba poznamenat, že takový proces může být složitý a může vyžadovat splnění různých stavebních a regulačních požadavků. Vždy je nejlepší takové plány konzultovat s právníkem nebo odborníkem na realitní právo.