Pracujete již na home office nebo jste nově nucení pracovat z domova? Pokud začínáte, je možné, že se vám práce nedaří tak, jak byste si představovali, a máte pocit, že nejste dostatečně efektivní. Jak na to, abyste nebyli rozptylování, nechyběli vám spolupracovníci a domácí prostředí pro vás nebylo demotivační? Jak si dlouhodobě udržet psychickou pohodu? Několik tipů najdete v našem článku. Tyto rady se mohu hodit i těm, kdo jsou již na práci na home office zvyklí.
Práce z domova s řadou výhod i záporů
Ne každému však musí home office vyhovovat. Tento způsob práce má své výhody i nevýhody. Ke kladům patří především to, že jste při práci doma, nemusíte se oblékat do pracovního oblečení a práci si zorganizujete sami. Navíc není nutno nikam dojíždět, vše může probíhat v klidu a pracovat můžete klidně i z postele. Časová úspora také není k zahození. Naproti tomu se však můžete po nějaké době cítit osamoceně, ztrácet motivaci a bez dohledu vedoucího pracovníka někdy dochází ke snižování výkonu. Vedení sice povolením práce na home office vyjadřuje pracovníkovi důvěru, ale pokud s pracovníkem pravidelně nekomunikuje, může se to odrazit na celkovém výsledku. Jen málo lidí má takovou sebekázeň, že se u práce nenechají rozptýlit, udržují si motivaci i disciplínu a ještě se u toho všeho cítí spokojeně. Jak si tedy tuto práci udělat příjemnější a přitom efektivní?
Zorganizujte si den
Začněte tím, že si stanovíte plán a dnům dáte pevný rozvrh. Ideální je střídat různé činnosti, ty obtížnější a méně zábavné prokládat takovými, které nejsou nudné. Plán je však potřeba důsledně dodržovat. Každý den si tak můžete zpříjemnit a osvěžit. I váš organizmus potřebuje pravidelnost, což platí i pro práci na home office. Stanovte si určitý denní režim, zkuste vstávat i chodit spát ve stejnou dobu. Na každý den si stanovte, co můžete stihnout, jaké časové úseky budete dodržovat a v tuto dobu se věnujte opravdu pouze práci. A na co byste také určitě neměli zapomenout? Samozřejmě na pracovní prostor.
Vyhraďte si místo na práci
Abyste dosáhli obvyklých pracovních výsledků, budete při home office potřebovat dostatečný prostor. Ne každý má tak velký byt, aby si mohl dovolit samostatnou místnost, kterou bude věnovat právě práci. Proto si vytvořte alespoň pracovní kout, který bude od ostatního rodinného života oddělený. Abyste vaší rodině byli stále na blízku, umístěte si na pracovní stůl rodinné fotografie. Rozhodně nepracujte na jídelním stole a v podobných prostorách, kde na práci nebudete mít ani dostatek místa, ani klid. Pracovní deska by měla být tak velká, aby se na ni vešel počítač s monitorem nebo notebook, a v případě potřeby také tiskárna. Nezapomeňte také na tonery do tiskárny, aby vám v kritickém okamžiku nedošla některá z barev. Na stůl se musí vejít i všechny kancelářské potřeby. Ideální volbou je polohovací stůl, u kterého si výšku přizpůsobíte podle vlastních potřeb. Ke stolu patří také ergonomická židle, která podpoří nejvíce namáhané partie.
Feng Shui pomůže zvýšit produktivitu
Chcete udělat ještě více pro udržení své výkonnosti a více se na práci soustředit? Základem je správné uspořádání domácího pracoviště podle Feng Shui. Na co byste se měli především zaměřit? Uvažte polohu domácí kanceláře vzhledem k celému domu nebo bytu. Ideální je samostatný vchod a co největší vzdálenost od ložnice. Oddělte praktické a privátní prostory. Dopřejte si dostatek světla, pokud není přírodní, tak pořiďte alespoň umělé. Prostředí dozdobte motivačními obrázky a dekoracemi a zvolte takové barvy, které podpoří vaši aktivitu. Často větrejte a energii navyšte s pomocí živých rostlin. Stůl v pracovně by neměl stát proti dveřím a za zády by měla být zeď. Vyhněte se nepořádku, uklízejte a organizujte – i tak můžete zvýšit energii kanceláře a být úspěšnější. Práci vám také urychlí používání klávesových zkratek.
Pauzy a doplnění energie
Určitě nezapomínejte na odreagování a dostatek pauz. V přestávkách se pohybujte mimo pracovní prostory. V pauze si dopřejte také občerstvení, dejte si svačinu a kávu a také se protáhněte, aby vás nebolela záda. Bude pauza delší? Pak vyrazte třeba na procházku nebo si běžte zaběhat. A netravte celé dny v pyžamu, převlečte se do pohodlného oblečení a upravte se, budete mít lepší pocit. Abyste si udrželi duševní zdraví, věnujte se nadále svým zájmům, sportujte, komunikujte s přáteli a s rodinou. Jezte zdravě a nepřehánějte dobu strávenou s digitálními technologiemi. Relaxujte pravidelně, například s hudbou. Vyhnete se tak všem nepříjemnostem, které by v souvislosti s prací na home office mohly nastat.