Máte rádi avokáda, ale je vám vždy při zpracování líto velké krásné pecky? Pak si z ní vypěstujte nádhernou rostlinu, která bude ozdobou vaší domácnosti. Získáte tak vlastní avokádo, pěstování navíc není nijak náročné. A protože se avokádo stalo módní potravinou, kvůli které jsou ničeny tropické pralesy, pěstování vlastních plodů má opravdu smysl. Získáte tak chutné a zdravé plody, které obsahují velké množství prospěšných látek a napomohou vám i se snížením hladiny cholesterolu a při hubnutí. Při pěstování avokáda z pecky si navíc užijete zábavu, aniž byste potřebovali náročné pomůcky.

Co byste o avokádu měli vědět

Avokádo čili hruškovec přelahodný, je druh stromu, jehož plody jsou právě avokáda. Jedná se o jednu z nejdéle pěstovaných rostlin, v Americe se o něm zmiňovali již před více než 8000 let. Ve své původní vlasti může být velký až 15 metrů, v našich podmínkách je mnohem menší. Je zařazován mezi exotické rostliny. Můžeme se setkat až s 800 odrůdami avokáda, různými tvary i barvami plodů od zelené až po černou. Slupka může být hladká nebo výrazně vrásčitá. Pokud byste hledali bohatý a chutný zdroj hořčíku, draslíku, vitamínu B6 nebo E, je avokádo správnou volbou.

avokado

Úspěšné pěstování začíná výběrem plodu

Chcete-li vypěstovat doma avokádo, recept nehledejte ve vědeckých publikacích, ale řiďte se jednoduchým postupem. Není nejdůležitější výběr barvy, velikosti nebo druhu, ale to, aby avokádo bylo správně zralé. Kdy je avokádo zralé, to poznáte podle hmatu. Plod musí být při nákupu pružný na omak, což značí střední zralost. Doma ho pak necháme dozrát do lehce měkkého stavu, což jde poměrně rychle, od jednoho až do tří dnů. Protože v letním období nepotřebuje avokádo pro dozrání dlouhou dobu, je nutná každodenní kontrola. Počítejte s tím, že klíčení semena bude i při správném výběru trvat delší dobu. Tento čas můžete zkrátit důkladnou přípravou a správným postupem při nakládání s peckou.

Jak připravit pecku avokáda

Protože budete potřebovat nepoškozenou pecku, přeřízněte plod avokáda podélně  a každou půlku pak ještě rozpůlíte. Pecku lehce vyjmete. Nesmíte ji naříznout a poškodit jí ochrannou vrstvu. Pecku očistěte od všech zbytků dužiny, použít můžete například papírovou utěrku. Pokud by na pecce zbyla dužina, došlo by k zahnívání a klíčení by nemuselo být úspěšné. Vezměte ostrý nástroj a po obvodu pecky nadělejte dírky, do kterých umístíte špejli nebo párátko. Připravte si sklenici s vodou a pecku zavěste tak, aby ji špejle držely plochým koncem na hladině vody. S vodou musí pecka zůstat v neustálém kontaktu. Jinou metodou je použití substrátu, do kterého se pecka usadí špičkou nahoru. Pak je ji potřeba zatlačit cca 3 cm tak, aby dvě třetiny pecky zůstaly nad povrchem. Zalévat stačí obden, květináč by měl stát na světlém a teplém místě.

Zakořenění a zasazení avokáda

Poté, co během několika týdnů pecka zakoření, připravte se na sázení. Jak zasadit avokádo, aby co nejlépe prospívalo a přineslo plody? Pokud jste avokádo naklíčili ve sklenici, vidíte kořeny. Pokud se již objevuje také stonek, je nejvyšší čas avokádo zasadit do květináče. Ten by měl mít průměr alespoň 10 cm. Zacházejte opatrně s kořeny, mějte na paměti, že dvě třetin rostliny musí stále zůstat nad zemí. Poté, co avokádo roste a raší, je nutné pravidelné zaštipování, abyste získali bohatou a silnou rostlinu. Velké množství postranních výhonků by avokádo oslabilo a plodů byste se nedočkali.

Péče o avokádo je jednoduchá

Péče o rostlinu avokáda není nijak složitá. Stačí mu pokojová teplota, za teplého počasí může být i venku. Zalévat můžete jednou až dvakrát za týden, ideálně dešťovou vodou. Zaléváme vrchem, jinak by mohlo hrozit přemokření a uhnívání kořenů. Pokud by půda byla příliš suchá a avokádo nemělo dostatek vody, začalo by ztrácet listy. V takovém případě rostlinu zastřihněte a nechte znovu obrazit. V zimním období stačí zalévat méně.

Zdroj obrázků: www.pixabay.com