Každý člověk by chtěl žít plný život, být úspěšný a stále se zlepšovat. Pokud byste hledali nějaký univerzální návod, který vás zaručeně dovede k cíli, pravděpodobně nic takového nenajdete. Ale můžete si vypěstovat návyky, které vás k lepšímu životu a úspěchu nasměrují a postupně dovedou k naplnění vašich cílů. Změníte své návyky a přeprogramujete život, zkrátka použijete biohacking. Co to je, co to znamená a přináší a jak s biohackingem začít?

Biohacking přeprogramuje váš organismus

Spojení slov bio hacking vám určitě připomene počítačovou terminologii. Hackerem zde budete vy sami a objektem vašeho zájmu bude vaše vlastní tělo. Tak se budete snažit změnit, přeprogramovat na základě dokonalé znalosti jeho fungování. Jde o to, uvědomit si principy toho, jak vaše tělo pracuje, a stimulovat jej zevnitř i zvenku tak, abyste se nasměrovali tam, kam se chcete dostat. Jde o to, že musíte zapracovat sami na sobě. Pokud toho nejste schopni, nemůžete být s biohackingem úspěšní. Biohack totiž není vhodnou cestou pro každého. Ke svému tělu musíte přistupovat individuálně, což znamená, že pro vás nemusí být dobré to, co přátele nebo příbuzné.

Čím by měl biohacker začít

Každý, kdo chce použít biohacking ke změně k lepšímu, si musí uvědomit, že duševní a fyzické zdraví spolu úzce souvisí a vzájemně se ovlivňují. Začněte se věnovat sobě a svému tělu a pozorujte se. Sledujte, co se s vámi děje při změnách a všímejte si toho, jak fungují vaše mechanismy a v kterých okamžicích jste produktivnější. Seberozvoj není nic jednoduchého, jedná se o dlouhodobý proces. Tělo je úžasné soukolí, a pokud chcete být produktivnější a lepší, počítejte s tvrdou prací na sobě samém. Přesto lze využít některé zkratky nebo biohacky, které jsou všeobecně dostupné, a je jen na vás, zda se rozhodnete je využívat.

Kvalitní potraviny jsou základ

Jídlo patří k základům biohackingu. Nejde jen o pravidelnost v jídle nebo odlehčené večeře, ale hlavně o to, co jíte. Pozor na tzv. ultra zpracované potraviny, tedy takové jídlo, které bylo složitě zpracováno, do kterého byly přidány různé příměsi a doplňky, a které už s původní výchozí potravinou nemá mnoho společného.

Nevíte si rady, jak zdravější potraviny vybrat? Vycházejte z toho, jestli byste si potravinu mohli vypěstovat nebo utrhnout. Nejde o to, abyste jedli jen zeleninu, ovoce nebo maso, ale abyste uvážili, jak dlouhým procesem úprav prošla potravina, kterou hodláte sníst, a abyste zvolili tu, která byla upravována co nejméně. Co vám k tomu pomůže? Vždy čtěte etikety u výrobků, které se rozhodnete koupit, a rozhodně se nenechte zlákat reklamou. Pokud se v kolonce dochucovadel a dalších ingrediencí nachází větší množství řádků, bude to špatně.

Dostatek kvalitního spánku nesmí chybět

Spánek je dalším stavebním kamenem biohackingu. Pokud hledáte návod na spánek a biohacking, kniha, která vám může pomoci, je titul Proč spíme od Matthewa Walkera. Zde se dozvíte spoustu informací o potřebném množství spánku a o tom, jak je tato potřeba individuální, a také o tom, jak řešit problémy s usínáním.

Bez kvalitního spánku nebudete ve dne dostatečně fungovat. A pozor na počítač nebo mobilní telefon, které vyzařují modré světlo, ten byste měli odložit alespoň půldruhé hodiny před spaním. A určitě si nastudujte něco málo o světle a melatoninu, hormonu spánku. Řiďte se cirkadiánním kódem, biologickými hodinami.

Uspořádejte si myšlenky a oceňte sami sebe

Máte pocit, že pobíháte od jednoho k druhému a nic neuděláte pořádně? Cítíte se občas mizerně a nedoceněně? Pomůže vám psaní. Utřídíte si myšlenky a na každém dni zkuste najít tři pozitivní věci, za které byste měli být vděčni, a tři věci, které se vám povedly. Každý člověk potřebuje ocenění, pochvalu, a vy se můžete ocenit i sami. I maličkost si pochválení zaslouží. Zhodnoťte si celý den a určitě přijdete na něco, v čem jste byli úspěšní. Veďte si deník. Postupně se budete zlepšovat a uvidíte, že jste na sobě odvedlo kus práce a určitě se vám zvedne sebevědomí.

Pohyb, pohyb, pohyb

Nemusíte každý den tvrdě trénovat a chodit do posilovny, účastnit se vytrvalostních běhů a vyrovnat se vrcholovým sportovcům. Stačí jednoduchý pohyb, procházky v přírodě, ať o samotě v tichu, s hudbou nebo s přáteli. Ideální je však procházka o samotě nebo indiánský běh, kdy si člověk může uspořádat vlastní myšlenky. Chůze je pohyb tělu vlastní, přirozený. Chcete-li být dostatečně aktivní, pořiďte si chytré hodinky, které vám změří denní počty kroků. Ideální počet je přibližně 10 000 kroků denně. Potřebujete-li šetřit klouby, můžete si vycházky zpestřit sportovními holemi, které nejen ušetří klouby, ale procvičí i další svaly.

Rozplánujte si čas

Pokud jste ještě neslyšeli pojem time management, tak toto slovní spojení vám poskytne dostatek prostoru pro všechny naplánované činnosti. Znamená to, napsat si denní plán a časový rozvrh a vyvěsit si ho tam, kde na něj budete co nejvíce vidět. Dobře rozvržený čas vám umožní stihnout vše, co potřebujete, aniž byste byli ve stresu. Souvisí s tím pojem flow, tedy navodit si stav, kdy se věnujete nějaké činnosti, aniž byste vnímali běh času a činnost vás dokonale naplňovala. Flow přispěje k vaší spokojenosti a duševní vyrovnanosti.

Otužujte se nejen pro zdraví

Zkuste vystoupit z komfortní zóny a ráno se otužujte studenou vodou. Můžete začít u nohou a postupně přidávat další části těla. Vaše tělo bude otužilejší a zlepší se vaše imunita. Vy sami se stanete odolnějšími a otevřenějšími novým zážitkům. Navíc se dokonale probudíte a budete svěží. Biohacking podpoříte i studenými koupelemi v přírodě, ale i s těmi je potřeba začínat postupně. Otužování je skvělým lékem na zdravotní problémy i duševním osvěžením. Dobu, po kterou vydržíte ve studené vodě, můžete postupně prodlužovat.

Meditujte a věnujte čas svým myšlenkám

Udělejte si čas jen pro sebe. Posaďte se v tichém prostředí a věnujte se svým myšlenkám. Soustřeďte se plně na správné a hluboké dýchání. Zpočátku stačí jen deset minut, později můžete přidávat začít meditovat. Najděte si čas, nevymlouvejte se na to, že na meditaci nemáte prostor. Kdybyste si přesně psali, co děláte po celý den, prostor se najde – například ten, který věnujete brouzdání po sociálních sítích nebo hrám v mobilním telefonu. Můžete si třeba nastavit v aplikacích omezovač.

Naslouchejte svému tělu

I když je tělo složitý a výkonný stroj, přece jen nemusí vydržet všechno. Nežeňte nic do extrémních výkonů, tělo většinou ví, kdy říci dost. Uberte včas na tempu, jinak vám nepomůže ani biohacking. Je lepší postupovat pomalu a nehnat se za rychlými výsledky, ale řídit se spíše pocity. Tělo vám bude vysílat signály, a pokud jim budete naslouchat, výsledky a spokojenost se dostaví.