Jihovýchodní Francie, to je kraj Provence. Typická a neopakovatelná atmosféra krajiny, která zahrnuje nejrůznější území od alpské oblasti se sněhem na vrcholech hor přes slunečné území s poli levandule až k rovině, která se rozkládá po Středozemní moře. Provence si však spojujeme také s životním stylem místních obyvatel, se zařízením jejich domů a bytů. Každý návštěvník rychle podlehne uvolněnosti místního života a přestane spěchat, zbaví se stresu. Pohoda, klid, slunce, jas a světlo k provensálskému stylu neodmyslitelně patří nejen v životě, ale i v bydlení.

Pořiďte si vlastní kousek Provence

Proč stále roste zájem právě o provensálský styl? V této uspěchané době hledají lidé místo, kde by se mohli zastavit, relaxovat a jen tak si užívat radost ze života. Barevnost, vůně, chutě a pohoda jsou typické právě pro Provence. Styl bydlení se snaží napodobit každý milovník klidu a opravdového života vnímaného všemi smysly. Profesionálové zabývající se bytovými interiéry a designem se snaží bydlení ve stylu Provence vytvořit i v bytech svých klientů. Ideální volbou je použít jednotné prvky a nábytek Provence v celém bytě, ale je možno zařídit v tomto stylu i jen některé místnosti. Pokud toto nemůžete realizovat jako celek, dopřejte si alespoň typicky provensálské doplňky.

Provence nebo francouzský venkovský styl?

Hledáte pro bytové zařízení moderní inspirace? Bydlení Provence v současnosti vede, ale nejedná se o žádnou novinku. Provensálský styl se do našich domovů pravidelně vrací pod různými názvy již od 19. století. Dříve byl nazýván francouzským venkovským stylem, kdy byl postaven proti pařížskému způsobu bydlení, který vynikl jednotnými tvary a prvky, a především přehnanou elegancí. Venkovský styl vyhovoval potřebám venkovanů nebo lidí žijících v malých městech. Přinesl řadu výhod, které jsou typické i pro Provence – bydlení nevyžaduje žádné náročné změny, stačí třeba nově vymalovat, pořídit nábytek Provence, vybrat správné doplňky. Jedinou nevýhodou tohoto typu zařízení je to, že se nehodí všude – například do moderní výstavby.

Čím se styl Provence vyznačuje?

I když máme provensálský styl spjatý hlavně s venkovem, hodí se také do městských bytů a domů především staršího typu. Jeho prostota a jednoduchost vytváří atmosféru čistoty a zvláštní elegance. Vyznačuje se využitím přírodních materiálů jako jsou kámen, dřevo, textil z přírodních materiálů, železo nebo hlína. V barvách se upřednostňují teplejší tóny, ty vyvolávají dojem dopadu slunečních paprsků. Typický nábytek včetně stylových doplňků lze umístit do kterékoli místnosti. Vždy vytvoří útulný a uvolněný dojem, který navodí atmosféru starších časů. Předměty i nábytek bývají v bledších barvách a s obvyklou patinou. Provence kuchyně ukrývá moderní vybavení ve skříňkách tak, aby nebyla narušena poklidná atmosféra bez shonu a stresu.

Barvy a materiály pro provensálský domov

Typickou barvou Provence je levandulová. Není však jedinou a důležitá je také kombinace zvolených barev. V provensálské krajině a na domech se setkáte i s různými odstíny bílé, šedé, žluté, okrové, olivové, modrošedé a jejich různých odstínů a kombinací. Přírodní materiály jako cihly nebo kameny se ponechávají v původní podobě, mezi doplňky nesmí chybět motivy levandule a levandulových svazků. Pro nábytek je typickou volbou kvalitní masiv, nejčastěji jde o ořech, jilm nebo dub. Dřevo může být ponecháno bez nátěru nebo se využívá barva s patinou. Dřevěné jsou i vyšší židle a stoly. Židle mohou být vyplétané nebo opatřené typickými sedáky. Nesmí chybět bytelné almary, komody, příborníky a truhly. Jinou možností jsou například kovové postele s přírodními přehozy. Nábytku by nemělo být mnoho, důležitý je dostatek prostoru a dojem jednoduchosti.

Provence patří i na zahradu

provence_zahrada
zdroj:www.pixabay.com

Zařizujete svůj domov ve stylu Provence? Pak nezapomínejte ani na zahradu, se kterou je tento způsob žití neodmyslitelně spojen. Samozřejmostí mezi rostlinami je levandule, ale na záhonech nebo v květináčích nesmějí chybět bylinky, typické pro francouzskou kuchyni. Vytvořte květinová zákoutí, rozdělte prostor kamennými zídkami, nebojte se zasadit rostliny i do různých starších předmětů, jako jsou okovy, konvičky, kbelíky a podobně. Kovový zahradní nábytek by měl obsahovat ornamenty a výzdobu, oblíbenou barvou je bílá nebo patina. Nádoby i další zahradní doplňky jsou výrazné zvláště motivy levandule.