Spousta domů a bytů zůstává v létě na čas opuštěná kvůli dovoleným. Pohodu na pláži nebo výletě však může kazit myšlenka, zda je doma vše v pořádku. Nedovřené dveře, zloději, unikající voda… Proto si do moderních domů pořizujeme různé alarmy a kamerové systémy. V dnešní době existují i komplexní chytrá řešení zabezpečení domu.

Ochranu našeho majetku nechceme ponechat náhodě. Zloději jsou stále nápaditější a některé cedulka s nápisem „Objekt střežen kamerovým systémem“ neodradí. Bezpečí domu má trhliny především tehdy, když nejsme doma. Období dovolených je pro vykradače lákavé. Nedokážeme ani včas zasáhnout při haváriích, když jsme pryč.

Běžná preventivní opatření – domácí alarm, kamery atd.

Abychom nebezpečí zabránili, instalujeme k obydlí fyzické zábrany. Lupič proniká dovnitř právě dveřmi, přes balkon nebo okny. Ideální jsou tedy dveře se silnou ocelovou konstrukcí, které brání vysazení z pantů a mají zámek navíc. Dobré bezpečnostní dveře mají například i protipožární ochranu. Na okna můžeme nalepit bezpečnostní fólie, které ztěžují zlodějům skla vybít a proniknout jimi do domu. Stejnou službu odvedou i mříže. Těžko se překonávají bezpečnostní okenice, přídavné zámky a panty. Jako ochrana dokáže fungovat stínění, tedy venkovní žaluzie či předokenní rolety

Tyto překážky ještě můžeme kombinovat s domovním alarmem a kamerami. Máme na výběr z venkovních a vnitřních kamer, existují otočné, kamery s detekcí pohybu a dalšími funkcemi. Jejich systémy poskytují domácnosti aktivní ochranu.

Co udělat před odjezdem na dovolenou?

Už teď je toho spousta. Přesto se však ještě před odjezdem na více dní snažíme o preventivní opatření, abychom zabránili všem možným škodám. Důležitá je kontrola zámků a oken, zda jsme vše správně zavřeli. Přesvědčíme se, zda jsme všude zastavili vodu, zhasnuli a vypnuli (případně vypojili ze zásuvky) elektrické spotřebiče.

Můžeme také pověřit někoho blízkého, aby během naší nepřítomnosti dorazil zalít květiny a spojil to s celkovou kontrolou domácnosti. A měl by vybírat schránku. Přeplněná schránka je jeden z hlavních znaků opuštěného domu. Celkově je dobré se sousedy udržovat dobré vztahy. Vzájemně o sobě víte a snadněji poznáte, pokud se kolem vašich domovů pohybuje někdo podezřelý.

Pozor bychom si měli dát na zahradě. Všechno „lákavé“ sklidit, zamknout kůlnu nebo zahradní domek a nenechat venku nic, co by pomohlo potenciálnímu lupiči dostat se dovnitř. Různé nářadí a případně i žebřík – všechno schovat! Uvnitř to platí především u cenností. Ty bychom měli odstranit z dohledu, na výjimečně cenné předměty je dobré mít trezor. Doporučuje se také vytvořit si soupis cenností.

Nesmíme zapomenout ani na kvalitní pojištění. Zkontrolujte, na co všechno se pojistná smlouva vztahuje, abychom se po případném vyloupení ještě nemuseli tahat s pojišťovnou o peníze. Dobré pojištění může v nápravách škod výrazně pomoci.

Chytrá domácnost? Chytré zabezpečení!

Z toho všeho plyne, že opuštění domu byť jen na týden s sebou přináší řadu starostí a povinností. Úplně se jich nezbavíme asi nikdy. Přesto však v dnešní době existují způsoby, jak si zabezpečení domu usnadnit. Systém automatizace od Loxone zajistí, aby se chytrý dům v době naší nepřítomnosti postaral sám o sebe a předešel potížím. I u něj je základem alarm. Pokud nainstalované senzory pohybu zaznamenají při zastřežení vetřelce, nespustí pouze zvukový signál. Rozblikají se světla po celém domě, vytáhne se stínění. Dům se na sebe zkrátka co nejvíce bude snažit upozornit a zloděje vyhnat. Několikafázový alarm mimo jiné i odešle upozornění na mobil, ať jsme kdekoli.

To je však krajní situace. V ideálním případě se lupič k příbytku ani nepřiblíží. Zafunguje totiž simulace přítomnosti, která občasně a nahodile (a úsporně) rozsvítí a zhasne světla po domě.

Inteligentní domácnost k vstupu využívá NFC přívěsek nebo kódovou klávesnici. Právě kódy poslouží, když pověříme souseda zaléváním květin. Vytvoříme mu jednorázový kód, kterým se dostane do domu. Po jeho odchodu se číselná kombinace zneplatní a už se s ní nikdo dovnitř nedostane. Mobilní aplikace umožňuje správu kódů i na dálku, takže sousedům můžeme udělit přístup i při mimořádné situaci již z dovolené. A na dálku můžeme využít i systém zvonku! Díky chytrému interkomu máme kdykoli přehled, kdo je u našich dveří. S tím, kdo zazvoní, můžeme přes aplikaci komunikovat.

Tím ale zabezpečení nekončí. Pěknou paseku dokáže nadělat i unikající voda. Tu odhalí senzory, problém nám okamžitě nahlásí a hlavně – systém dokáže automaticky zastavit přívod vody. Nemusíme se strachovat ani o to, zda jsme zavřeli všechna okna. S okenními kontakty se můžeme kdykoli podívat, jak na tom jsou. A jsme opět u jednorázových kódů. Když zjistíme, že jsme okno zapomněli zavřít, můžeme někomu z našich blízkých nahlásit číslo. On se jednorázově dostane dovnitř a okno zavře.

Sousedy samozřejmě můžeme požádat i o práce na zahradě, například na zavlažování. Jenže je nechceme zatěžovat tím, aby u nás museli strávit tolik času. Do systému automatického řízení můžeme integrovat právě i zahradní zavlažování. To se přizpůsobí aktuálním podmínkám a předpovědi počasí. Během naší nepřítomnosti se samo postará, aby trávník nevyprahl. Přehled o aktuálním stavu zavlažování máme v aplikaci, přes kterou můžeme také měnit nastavení.

Cena zabezpečení v chytrém domě

Se systémem Loxone tak získáme komplexní systém zabezpečení, do kterého se zapojí více technologií, které běžně slouží něčemu jinému (svícení, stínění, přehrávání hudby atd.). Nejde o jednoúčelové, ale univerzální řešení. Do domu bez tohoto propojení technologií musíme dokupovat bezpečnostní systém, který i s montáží vyjde na desítky tisíc.

Naopak pokud investujeme do inteligentního domu, získáme řadu možností navíc. Jednou z nich je právě zabezpečení. Chytrou domácnost zároveň můžeme dále rozšiřovat.

Bezpečnost našeho soukromí musíme mít na paměti. Jak trefně poznamenali liberečtí policisté: „I zloději se těší na prázdniny.“

Zároveň však není potřeba strachovat se celou dovolenou. Problémům lze předejít, když se dům či byt dokáže postarat sám o sebe.

 

Zdroj obrázků: www.loxone.com