Jak je náročné vyčistit odpad?

Někdy se nevyplatí volat instalatéra, čímž ušetříte nemalé prostředky (ceny profesionálního čištění odpadů začínají na 2 000 Kč – údaj k roku 2022). Na druhou stranu též existují případy, kdy sami vyčistit odpad nezvládnete ani dokonce za pomocí instalatérské pružiny.

Kdy čistit odpad svépomocí?

Typ ucpávky Metoda čištění
Ucpaný sifon Připravte si kbelík, uvolněte víčko sifonu, sundejte zápachovou uzávěrku.
Odpad částečně odtéká Podle vzdálenosti k ucpávce zvolte chemii (pokud je blízko, musíte totiž odčerpat veškerou vodu k ucpávce), nebo instalatérskou pružinu.
Ucpávka je blízko Chemie, zvon, příp. vyčištění sifonu.
Organická nepevná ucpávka Postačí gumový zvon, wapka, nebo zahradní hadice.
V záchodu zaseknutý předmět Sundat záchod a předmět vyndat. Nejčastěji jde o zaseknuté vonítko.

V jakých případech raději zavolat instalatéra s motorovou frézou?

Typ ucpávky Proč volat instalatéra
Ztrdlý nános hydroxidu z předchozího čištění Velmi problematické. Vytvořená zátka je velmi houževnatá. Instalatérská pružina většinou nepomůže.
Zůžení potrubí tukem / vodním kamenem. Opakované ucpávání. Jde o problematické ucpávky. Lze čistit pouze mechanicky. Nicméně instalatérská pružina většinou nepomůže (hrot pružiny odpad jen prošťouchne.
Propadlý odpad Je třeba kopat, spravit.
Ucpávka je dál ve zdi Lze použít instalatérskou pružinu, ale výsledek ne nejistý. Záleží na vzdálenosti ucpávky (krátká pružina), počet potrubních kolen v cestě (nedostanete se k ucpávce), zručnosti.

Zdroj: INKA servis Praha – divize čištění odpadů

Ucpaný odpad, ať již v kuchyni nebo v koupelně, ucpaný záchod a zápach z odpadu bývají velmi častým problémem v naprosté většině domácností. Jak se tato obtíž projevuje? Většinou začne pomalu odtékat voda, až nakonec neodtéká vůbec. Celé okolí pak obtěžuje smrad z odpadu, který se šíří ze sifonu.

Pak už nezbývá nic jiného, než se pustit do čištění odpadů, popřípadě i do čištění potrubí. Než zavoláte profesionály, zkuste tuto potíž vyřešit sami. Pomohou vám různé prostředky, chemický nebo přírodní čistič odpadů nebo mechanické pomůcky.

Ucpaný odpad – proč se odpady ucpávají?

Existuje možnost, jak předcházet nutnosti čištění odpadu? Odpady se začínají zanášet velice nenápadně. Odtok vody se postupně zpomaluje a občas je cítit mírný zápach z vnitřní kanalizace. Většina lidí si toho příliš nevšímá a pach přisuzuje například změnám počasí a tlaku. O odpad je však potřeba pečovat. I když potrubím protéká větší množství vody a vy úmyslně nesplachujete nic velkého, přece jen se do odpadu dostávají drobné nečistoty a mastnota.

V kuchyni může jít o malé zbytky jídla a tuku, slupky nebo úlomky, které se v odpadu zaseknou a zahnívají. V koupelně se většinou jedná o chlupy nebo vlasy, popřípadě zbytky mycích a pracích prostředků. Stěny trubek se pomalu zanášejí, až se ucpou. Proto je vhodné zareagovat včas, když se projeví první potíže a zápach.

Preventivní péče se vyplatí, díky pravidelné údržbě pak nedojde k větším problémům. Nejlepší čistič odpadů je právě prevence.

ucpaný odpad

Kdy a jak vyčistit odpad

Jak poznáte, že je čas na čištění odpadu? Voda začíná odtékat pomalu, tvoří se bubliny a zápach se objevuje stále častěji. To je ta chvíle, kdy byste měli použít některý čistič odpadu nebo mechanický nástroj. Jako prevenci můžete zakoupit nejrůznější sítka do umyvadla nebo výlevky. Pak nebudete muset řešit problém, jak vyčistit totálně ucpaný odpad.

U záchodu bude potřeba postupovat jinak. Někdy totiž spláchneme i předměty, které do toalety nepatří. Ty pak vytvoří v potrubí překážku. Na ní se budou postupně zachytávat nečistoty, a vy pak po nějaké době budete muset řešit, jak vyčistit ucpaný záchod. Další závadou může být nesprávně tvarované potrubí nebo nadměrně se usazující vodní kámen.

Odpad lze vyčistit mechanicky

Potřebujete odpad zprovoznit rychle? Pak se připravte na ne moc čistou práci. Vybavte se kýblem, hadry a rukavicemi a můžete začít. Počítejte však s tím, že možná stejně budete muset rozebrat a vyčistit sifon, popřípadě vyčistit i husí krk. Odpad se v něm dokáže velmi úporně držet, v takovém případě vám bude muset pomoci pružina na čištění odpadů.

Použijte zvon na ucpaný záchod

Záchodový zvon je osvědčenou klasikou, jak na ucpaný záchod nebo jak vyčistit odpad v koupelně. Je obvyklou součástí úklidového vybavení domácnosti a jde o jeden z nejužívanějších způsobů, jak na ucpaný odpad. Zvon se přiloží na odtokový otvor a pumpováním vznikne podtlak. Díky tomu se začnou uvolňovat nečistoty. Odtok je znovu v pořádku, když se kolem výpusti vytvoří vír.

Ucpaný odpad můžete vyčistit perem

Jak se zbavíte nečistit skrytých v trubkách, na které jiné prostředky nestačí? Pro hloubkové pročištění trubek se používá instalatérské pero. To najdete v hobby prodejnách nebo obchodech pro instalatéry. Pracuje se s ním ve dvojici, jeden člověk otáčí pružinou, druhý ji směřuje do míst, která je potřeba pročistit. Pokud byste si na tuto činnost netroufali, nechte ji na odbornících.

Rozeberte sifon, použijte pumpu

Gumový zvon nepomohl? Pak vám nezbyde nic jiného, než rozebrat sifon. Nezapomeňte, že po rozšroubování sifonu vyteče zbytková voda, takže budete potřebovat hadr a kýbl. Možná budete muset vyměnit i těsnění. Sifon omyjte a znovu našroubujte.

Jiný postup budete muset použít na ucpané wc. Pomocníkem při to, jak vyčistit odpad wc, je tlaková pumpa. Její sací síla nečistotu uvolní. Okolí toalety zakryjte, použijte rukavice a pumpu umístěte na dno záchodu. Odpad utěsníte gumovou částí pumpy a pak už jen pohybujete držadlem.

koupelna

Dáváte přednost biologickému řešení?

Jak vyčistit odpad bez chemie? Vsaďte na biologické prostředky s enzymy. Jedná se vlastně o bakterie, které nejsou závadné a umí rozkládat organické nečistoty, které se v potrubí vyskytují. Výhodou je, že tyto čističe nepoškozují povrch potrubí. Biologické přípravky se většinou používají na noc, potřebují působit delší dobu, většinou alespoň 8 hodin.

Nejsou sice nejlevnější, ale jsou šetrné k přírodě a ocení je i majitelé domovních čističek, žump a septiků. S jejich pomocí si čistění odpadů oddálíte o dlouhou dobu.

Chemické prostředky pro čištění odpadů

Pokud se nepodařilo mechanické čištění a vy stále nevíte, jak vyčistit odpady, můžete samozřejmě využít některý z chemických čističů. Jsou účinné a působí rychle, ale je potřeba zacházet s nimi velmi opatrně. Základem bývá louh a kromě poleptání mohou zdraví ohrozit i výpary. Budete tedy potřebovat rukavice, popřípadě také brýle.

Než začnete používat konkrétní přípravek, pročtěte si důkladně návod k použití. K nejčastěji používaným prostředkům patří hydroxid sodný, který se do odpadu nasype, nechá působit a pak se zalije horkou vodou.

Tip: přečtěte si také článek na téma Ekologické přípravky.

Použijte rady babiček

Již naše babičky používaly pro čištění odpadů domácí prostředky. Nejsou tak agresivní, a proto je nutné nechat je déle působit, třeba přes noc. Velmi oblíbené je čištění odpadů sodou. Nevíte, jak vyčistit odpad sodou? Tu je potřeba nasypat do potrubí a přidat ocet. Pak se vše zalije vroucí vodou a vše se několikrát opakuje. Soda je vhodná i na čištění sprchového koutu a koupelnových i kuchyňských povrchů.

Podobně jako sodu s octem lze použít kombinaci octa a prášku do pečiva. Tuto směs je však potřeba nechat chvíli působit a pak teprve zalít horkou vodou. Ověřeným prostředkem je i kuchyňská sůl. Je to jednoduchý způsob, jak vyčistit odpad u vany, umyvadla nebo dřezu. Nasypete do odtokového otvoru několik lžic soli a pak zalijete horkou vodou.

Dejte si však pozor na některé rady, které by vám mohly způsobit ještě větší problém. Rozhodně nenasypte droždí do septiku nebo odpadů, což doporučují některé babské rady. Potrubím by se vám vracel nesnesitelný zápach.

Pravidelná péče odpadům prospívá

Pokud se vám podařilo vyčistit všechny problematické odpady a eliminovat zápach, určitě si také pokládáte otázku, jak to udělat, aby se taková situace neopakovala. Řešení je jednoduché – pravidelná údržba. V kuchyni dejte pozor na to, aby se do odpadu nedostaly tuky a do dřezu umístěte sítko. Pravidelně prolévejte odpad sodou a octem.

Sítko v odtokovém otvoru vám dobře poslouží i v koupelně. Zde budete muset občas vyčistit sifon a odstranit organické zbytky a zbytky různých přípravků na vlasy a tělo. Čistěte také okolí odtoků. Pečujte o spotřebiče, ze kterých odchází odpadní voda další látky. Nechte je pravidelně proběhnout pouze s vodou a na vysokou teplotu. Zvýšíte tak i jejich životnost.

A pokud vám nic nepomohlo, odtok stále stávkuje a páchne, nebojte se pozvat odborníka. Ten vám pomůže i poradí.