Dracena, česky dračinec, u nás také dracaena, původním jménem drakania, je nádherná pokojová rostlina řeckého původu. Jednoduché i elegantní pokojové rostliny dokážou osvěžit pokoje, chodby i kanceláře. Protože nejsou náročné na péči a ještě umí vyčistit vzduch, jsou praktickým i vkusným doplňkem jakékoli místnosti. Vyniká dlouhým stonkem, ze kterého roste růžice užších listů zelené barvy s různými proužky, jejich barva záleží na odrůdě.

Dračinec dračí bývá také označován jako palma, protože svým vzhledem palmu připomíná. Je však jednou z odrůd agáve a patří k čeledi chřestovitých. Dracéna má ráda stálejší teplotu, vyšší vzdušnou vlhkost a dostatečné zalévání. Zalíbila se vám palma dracena a chtěli byste ji mít doma? Přečtěte si, jak pěstovat dracenu.

Obsah:

dracena

Dracena – odkud vlastně tato rostlina pochází?

dracena

Chcete-li se o dracenu pořádně postarat a zabezpečit jí ty nejlepší podmínky, seznamte se s její domovinou. Je to africká rostlina, pochází z ostrova Madagaskar. Některé druhy se vyskytují i v tropických oblastech Afriky, Asie, Egypta a Arábie. Setkat se s nimi lze i v Americe a Austrálii.

Dracena může mít podobu suchého stromu nebo bohatě olistěné palmy. Časem se vyvinulo cca 120 druhů. Část dracén má i bílé nebo světlezelené květy a kulovité plody. V pokoji sice obvykle nevykvétají, pokud však mají odpovídající vlhkost, zálivku a hnojivo, můžete se květu dočkat.

I v obchodech se setkáte s mnoha druhy této pokojové rostliny. K nejoblíbenějším u nás patří dracaena marginata, dracaena fragrans, dracaena reflexa, dracaena draco, dracaena massangeana a další. Některé rostliny mají čistě zelené listy, jiné tvoří malé paličky, mohou být panašované, proužkované a podobně. Nabídka je skutečně široká, vybrat si může i ten nejnáročnější zájemce.

Dracena připomíná pokojovou palmudracena

Podívejme se na nejčastěji pořizované druhy dracen. K těm nejznámějším rostlinám patří dracaena marginata (z čeledi chřestovité), která má na vrcholku růžici listů a vypadá jako palma. Může mít čistě zelené listy nebo s dalším zabarvením. Výhodou je pomalý růst, rostlina dosahuje výšky kolem 150 cm.

Dračinec (nejčastěji dracaena marginata) může být i větší, záleží na tom, jaké podmínky má vytvořené. Druhy tricolor mají listy zelené uprostřed a po stranách žlutý a červený pruh. Colorama má zbarvení listů lehce načervenalé a s červenými okraji.

Další druhy pak připomínají spíše palmy a mají stromovitý vzrůst. Taková je například dracena fragrans a její kultivary dracena massangeana a dracena compacta. Dracena draco je známá svou pryskyřicí, tzv. dračí krví. Kytka dracéna je rozšířena po celém světě a vznikají i nové kultivary zajímavých barev.

Jak dracenu pěstovat?

 

Jak pěstovat draceny? Pro správný vývoj draceny je důležité dodržet především prostředí a umístění. Tato pokojová rostlina totiž nesnáší průvan a chladno. Pěstování draceny v nevhodných podmínkách se projeví nejdříve zdeformovanými listy, chřadnutím a úhynem rostliny.

Co má naopak ráda palma dracena? Pěstovat dračenu v teplém a vlhkém prostředí od 22 do 25 stupňů je pro ni ideální, stejně jako pro jiné pokojové rostliny. Dracéna prospívá v polostínu, plné slunce v létě by mohlo listy spálit.

Ptáte se, proč spodní listy žloutnou a opadávají? Může to být umístěním na přímém světle, to nesnese žádná dracéna. Žloutnutí listů pak končí hnědými skvrnami. V zimě dracenu nechte v nižší teplotě a dopřejte jí vegetační klid.

Pozor na správné zalévání dračeny

dracena

Co ještě zaručí, aby vaše místnosti zdobila krásná dracena? Jaká zálivka? Zalévání je pro tuto rostlinu nesmírně důležité. Poté, co dracenu zakoupíte, je potřeba přesadit ji do většího květináče a dodat substrát s hnojivem. Zálivka musí být pravidelná, používá se pro ni měkčí odstátá voda. Vzdušná vlhkost je dalším požadavkem, který má dracaena. Rosení listů je pro tuto pokojovou rostlinu optimální.

Pěstování by bylo neúspěšné, pokud by byla častěji na suchu. Vyplatí se pravidelné rosení listů nebo květináč postavený na kamíncích, pod kterými je stále voda. Ani přemokření není pro rostlinu ideální, vznikají pak hnědé skvrny na listech a hrozí onemocnění houbami. V zimě se zalévá jen minimálně, rostlinám svědčí minimální vlhkost. Osychání spodních listů a jejich opadávání je přirozeným jevem pro dracenu.

Hnojení a přesazování dračince

Přihnojovat můžete dracenu od dubna do října, většinou jednou měsíčně. Pokud jste se rozhodli pro rosení, lze tekuté hnojivo přidávat do rozprašovače. Jednou za dva roky, ideálně na jaře, dracenu přesaďte do většího květináče. Pak se z ní budete moci těšit po dlouhou dobu. Rostlinám vyhovuje zemina na pěstování z drnovky, listovky, písku a kompostové zeminy. Lze také zakoupit již připravenu směs, kterou ocení nejen vaše draceny.

Druhy této rostliny ve větší nebo menší míře obsahují saponiny. Znamená to, že je draceana jedovatá? Ne příliš, ale tyto látky vyvolávají u některých lidí i živočichů slinění nebo zvracení. Kočky je však často bez následků okusují, ovšem pro domácí králíky nebo morčata je skutečně dracena neboli dračinec jedovatá.

Když rostlina nemá hezký tvar, je možno ji upravit. Tvarovat se totiž dá i dracéna. Jak zastřihnout tuto palmičku? Odstraňujte pravidelně výhony, aby se rostlina zbytečně nevysilovala.

Dracena a její množení – jak na to?

 

dracena

Líbily by se vám další draceny? Množení se nemusíte bát, stačí nechat zakořenit řízek-buď vrcholový, nebo stonkový bez vrcholku. Ideální dobou je konec března. Pro množení semeny není dracena vhodná. Uříznutý stonek mateřské rostliny se dává do sklenice s vodou a přidá se trochu substrátu, popř. kousek hnědého uhlí. Je možno zakoupit speciální substrát určený pro řízkování, šance na správné zakořenění se výrazně zvýší. Voda by měla být odstátá. Pak už je potřeba jen čekat. Důležitá je vyšší teplota zespodu, měla by být vyšší než 21 stupňů. Rostlinky zakořeňují v menších květináčích.

Dracena – nemoci této odolné rostliny

I odolnou rostlinu, jakou dračinec bezesporu je, mohou postihnout choroby. K nim patří například žluté okraje listů nebo zahnědlé špičky. Většinou je na vině vlhký vzduch, průvan nebo přeschlý substrát. Dracény vyžadují určitou vzdušnou vlhkost. Pokud by listy byly zkroucené, jasný viníkem je nízká teplota. Žloutnutí a odpadávání spodních listů je přirozený proces. Suché skvrny způsobuje přímé slunce, nejčastěji na jaře a v létě, rostlinu je pak potřeba přemístit. To by se však nemělo dělat příliš často. Tato pokojová rostlina je opravdu nenáročná. Proti obvyklým škůdcům lze použít speciální prostředky jako u všech pokojových rostlin.