Toužíte po pokojové rostlině s pestrými květy a nízkými nároky na péči? Pak si pořiďte kalanchoe. Kalanchoe blossfeldiana čili kolopejka vděčná je sukulentní rostlina z čeledi tlusticovitých, která nezabere mnoho prostoru a nabízí všechny možné barvy a jejich odstíny. Odrůd calanchoe je více, ale všechny jsou nádhernou dekorací. Lze je různě kombinovat a rozzářit jimi nejrůznější místa v bytě či domě. Kolopějka se svými bohatými drobnými květy vás určitě nezklame.

Kolopějka a její odrůdy

Rostlina s obrovským množstvím kultivarů – to je právě kalanchoe. Druhy této skromné rostliny pocházející z Madagaskaru neustále přibývají. Barvy se pohybují od žluté přes oranžovou a červenou k fialové, výjimkou nejsou ani květy bílé. Nejznámějším druhem je kolopejka vděčná-blossfeldiana, dále kalanchoe manginii, kalanchoe pinnata, kalanchoe daigremontiana, kalanchoe tubiflora, kalanchoe thyrsiflora., kalanchoe calandiva a kalanchoe tomentosa.

Jak na nákup kvalitní rostliny

Předpokladem úspěšného pěstování kalanchoe je výběr kvalitní rostliny. Při nákupu se zaměřte na květy. Kolopejka kalanchoe by měla mít alespoň několik květů, které však nemají být kompletně vyvinuté a vybarvené. To by totiž bylo znamením, že květina kalanchoe brzy odkvete. Zkontrolujte listy, pokud by byly výrazně poškozené nebo by na nich byli vidět škůdci, rozhodně je nekupujte. Zdravá rostlina má masité listy zcela bez skvrn. Kontrolujte také okolní teplotu, ta by neměla klesnout pod 15 stupňů Celsia. Proto kolopejka pěstování venku nesnese celoročně.

Jak pěstovat kalanchoe

Co potřebuje kalanchoe? Pěstování není nijak náročné, stačí umístění na slunečnější místo s teplotami od 15 do 23 stupňů Celsia a dobře odvodněná půda. Nemá však být na přímém slunci, které by jí mohlo popálit. V zimě by měla odpočívat s minimální zálivkou. Proto je vhodné pro kalanchoe pěstování v bytě. Hnojení se může u jednotlivých odrůd lišit, některé potřebují hnojivo pro kaktusy, jiné pro pokojové rostliny.

Co dělat, když kolopejka nekvete

Je vaše kalanchoe po odkvětu nebo ještě nekvetla, a vy byste se znovu chtěli potěšit jejími květy? Zkracujte jí uměle den. Když kalanchoe nekvete, zatemněte ji a nechte ji na světle pouze 8-10 hodin denně. Pak vám rychle vykvete. To je důvod, proč je oblíbenou rostlinou prodejců květin právě kytka kalanchoe. Rozkvetlou rostlinu lze takto získat kdykoli během roku a při nákupu pak vidíte, jakou barvu květu má vámi zvolená kolopejka. Pěstování doma je pak jednoduché a úspěšné.

Kolik ještě potřebuje kalanchoe péče

Pozor je potřeba dávat při zalévání. Jde o rostlinu spíše suchomilnou, přelití špatně snáší všechny tlustice, tedy i kolopejka. Přemíra vody také vytváří vhodné prostředí po škůdce. Pěstování zahrnuje mírnou zálivku, většinou stačí jednou týdně. Dobrým ukazatelem je vyschlá horní vrstva zeminy v květináči. Protože kalanchoe zadržuje nadbytečnou vodu v listech, nevadí jí krátkodobý nedostatek vody. Pokud se na rostlině vyskytnou nemocné listy, je potřeba je odstranit, stejně jako odkvetlé a uschlé květy. A jak zacházet s rostlinou, když odkvete?

Kolopejka může vykvést znovu

Mnoho lidí považuje kalanchoe za jednoletky a po odkvětu je vyhodí. To je však chyba, rostlina může vykvést znovu. Za několik týdnů po odkvětu je potřeba zakrátit výhonky přibližně na polovinu. Pak začněte rostlinu zatemňovat, což ji podpoří ve kvetení. Jakmile nasadí květy, není již zatemnění třeba. Někteří vlastníci kolopejek říkají, že i bez následné péče kalanchoe pravidelně kvete.

Kolopejku si můžete i namnožit

Jaro i léto vítá také kalanchoe. Množení rostliny v této době je totiž velice jednoduché. Na mateční rostlině se totiž tvoří další malé rostlinky, které padají dolů a v zemině zakoření. Po nějaké době je možné je přesadit samostatně. Jinou možností je řízkování. Jako další druhy tlustic jde nařízkovat i kolopejka. Množení tímto způsobem je také snadné a rychlé, řízek se ve vodě nechá zakořenit a pak se zasadí do květináče se substrátem. Získáte tak další krásné a vděčné rostliny.

 

Přečtěte si také článek, jak pěstovat dracenu.