O tom, že kvalita spánku má pro budoucí maminku nesmírný význam, jistě nikdo nepochybuje. Každý den těhotenství je pro ženu namáhavý a od únavy si potřebuje odpočinout právě při dostatečném spánku. Právě kvalita spánku může být v tomto krásném období čekání na nového člena rodiny snížená.
Ženy často trápí nespavost v těhotenství, křeče v nohách v těhotenství, noční můry v těhotenství a další obtíže. Jak spát v těhotenství a jak správně ležet? Co na nespavost v těhotenství? Které polohy v těhotenství jsou vhodné pro kvalitní spánek? Tyto odpovědi a mnoho dalších informací najdete v našem článku.
Proč se spaní v těhotenství zhorší
To, že se spánek v těhotenství zhoršuje, je zcela normální. Důvodem jsou především výkyvy hladiny hormonů, narůstající váha, méně pohodlí a někdy také nespokojenost se vzhledem. Velkým problémem je spánek, budoucí maminka se často bdí a neustále hledá vhodnou polohu, ve které by se cítila dobře a mohla klidně spát. I těhotenská nespavost je obvyklým jevem, hormon progesteron totiž zastavuje menstruaci, rozvíjí mléčnou žlázu, je zodpovědný za únavu a návaly horkosti a také negativně ovlivňuje spánkový cyklus. Také nevolnosti mohou přicházet nejen ráno, ale i během dne a noci a narušovat tak potřebný odpočinek. Žena v této situaci by měla mít pohodlnou postel a kvalitní matraci, aby tělo mohlo odpočívat v různých polohách, a vhodným doplňkem je také polštář pro těhotné ženy.
Nespavost se objevuje již v prvním trimestru
Většina maminek se domnívá, že problémy spojené se spánkem mohou očekávat až v pozdějších obdobích těhotenství. Bohužel těhotenství nespavost přináší i na samém počátku, tedy v prvním trimestru. Pokud jsou však známy důvody potíží se spánkem, lze najít i jejich řešení. Problémy se zvýšenou hladinou hormonů byly popsány výše, k nim patří také nevolnosti a zvracení a zvyšující se tlak dělohy na močový měchýř. Maminka se budí, protože potřebuje na toaletu, a pak špatně znovu usíná.
Pomoci zde může důsledná spánková hygiena, tedy dostatečná délka spánku a pravidelnost pro dobu usínání i vstávání a omezení modrého světla. Je potřeba také dodržovat pitný režim po celý den, ale večer pak platí omezit a při případné návštěvě toalety v noci nerozsvěcet velké světlo, které ženu tolik neprobere. Na ranní nevolnosti platí častější malé dávky jídla a úprava jídelníčku.
Druhý trimestr je klidnější
V druhém trimestru mizí část předcházejících potíží. Bříško ještě není tak velké, žena se může věnovat většině obvyklých aktivit. Poloha dělohy se mění a tlak na močový měchýř již není tak velký. Problémy se spánkem nejsou již v takové míře, proto je dobré právě toto období ke spánku využít. Mohou se objevovat živé sny v těhotenství, neklidné nohy v těhotenství nebo chrápání v těhotenství, které bývá spojeno s tím, jak ležet v těhotenství a jednotlivými polohami při spánku. Nepříjemné jsou i otoky a křeče nohou nebo bolesti zad. Na místě je kontrola pitného režimu, dostatečný příjem hořčíku, obklady a protahování nohou před spaním. Nervozitu a neklid pomáhají usměrnit bylinkové čaje, aromaterapie nebo inhalace bylinek.
Většina potíží přichází se třetím trimestrem
Třetí trimestr znamená pro budoucí maminku velké bříško a obtížnější pohyb. Těžko se hledá správná poloha pro spánek. Změnila se poloha plodu a děťátko se více pohybuje a kope. Maminka se častěji budí a potřebuje více návštěv toalety i v nočních hodinách. To začíná již 6. měsíc těhotenství. I zde je důležitá spánková hygiena včetně spánku v průběhu dne. Vhodný je i pohyb, například procházky, a dodržování pitného režimu. 8. měsíc těhotenství bývá někdy poznamenán strachem z blížícího se porodu a obavami o zdraví miminka. Vracejí se živé sny i noční můry, nespavost před porodem, těžko se hledají vhodné polohy pro spánek. Rodiče již také mohou připravovat pokojík pro miminko, vybírat dětskou postýlku a zvolit odpovídající dětskou matraci, aby dopřáli pohodlí i nejmenšímu členu rodiny.
Polohy pro spánek v jednotlivých trimestrech
- První trimestr přináší velké změny, jako je nespavost na začátku těhotenství. V tomto období odborníci doporučují spaní na levém boku. Miminko v této poloze dostává patřičnou dávku krve. Není však vyloučeno spaní na břiše v těhotenství, spaní na boku v těhotenství se pouze doporučuje. Doporučeno je také nacvičování této polohy při spánku, bude se hodit v dalších fázích těhotenství.
- Druhý trimestr znamená spánek v takové poloze, která je pro budoucí maminku nejpohodlnější.
- Ve třetím trimestru je klidný spánek již nepravděpodobný, je zbytečné zkoumat, na jakém boku spát v těhotenství, pouze je potřeba vyhnout se spaní na zádech v těhotenství. Ležení na břiše v těhotenství v tomto stupni je již takřka nemožné. Základem lepšího spánku je pohodlná kvalitní matrace. Při jejím výběru je možno zaměřit se i na volbu správné matrace do postýlky.
Jaké polohy při spánku jsou v těhotenství nejčastější
Ne každá žena může během těhotenství využívat všechny polohy při spánku, na které byla doposud zvyklá. Spánek na břiše v těhotenství bývá možný jen na začátku, pak už je stlačení břicha v těhotenství příliš velké. Jaké další polohy tedy přicházejí v úvahu?
Polohu na boku doporučují odborníci
Obecně se poloha spánku na boku doporučuje nejen v těhotenství. Spaní na pravém boku v těhotenství není tak vhodné jako na boku levém, kdy jsou odlehčené ledviny a živiny lépe proudí k plodu. Je také prevencí chrápání. Někteří odborníci také poukazují na snížení rizika předčasného porodu, především v závěru těhotenství. Přesto je vhodné oba boky prostřídat. Pokud by žena spala převážně na pravém boku, mohlo by být sníženo zásobování plodu krví kvůli utlačení hlavní duté žíly.
Poloha na zádech je méně vhodná
Pokud je budoucí maminka zvyklá spát na zádech, může si tuto polohu zachovat, ovšem pouze v počátku těhotenství a maximálně do druhého trimestru. Ve třetím trimestru se zvyšuje tlak dělohy na záda. Ženu by pak bolela záda a svaly a mohlo by dojít k poruchám oběhu krve. Při této poloze spánku je navíc zvýšené riziko tvorby hemeroidů. Někdy se také více stlačí velká dutá žíla. Ta se nachází napravo od dělohy a přivádí krev od dolní poloviny těla nazpátek k srdci. Snižuje se pak tlak krve a může docházet k pocitům nevolnosti. Na zádech by neměly spát ani ženy, které v noci chrápou.
Poloha na břiše může být nepříjemná
Ani poloha na břiše není v těhotenství příliš vhodná. Na břiše je v tomto stavu možno spát pouze v počátku těhotenství. Plod se dokáže přizpůsobit, ovšem později přibývá na váze a roste, takže pak už tato spánková poloha není příjemná a od pátého nebo šestého měsíce se již vůbec nedoporučuje. Tlak na bříško by mohl způsobit poranění plodu. Proto je dobré už od začátku těhotenství nacvičovat jiné polohy při spánku.