V poslední době se stalo pěstování levandule dost oblíbené, nechybí snad na žádné zahradě nebo v domácnosti. Její omamná vůně je uklidňující a zbaví vás stresu. Rádi vám povíme, jak se starat o levanduli a potvrdíme, že to není nic těžkého. Pojďme na to.

Co je levandule?

Tato rostlina pochází ze západního středomoří a řadí se do čeledi hluchavkovitých. Květ má jemnou fialovou barvu u některých druhů můžou být i růžové a bílé. Oblíbená je hlavně kvůli své vůni, která trvá dlouho i po usušení, ale také kvůli svým léčivým účinkům a schopnosti odpuzovat hmyz.

Jaké má levandule druhy?

Rod levandule obsahuje až 40 druhů, odrůd a kříženců. Popíšeme si dvě nepěstovanější.

Nejpěstovanějším druhem u nás je levandule úzkolistá neboli levandule lékařská. Květy jsou tmavomodré až fialové, můžou být i narůžovělé. Vysazuje se s oblibou do záhonů i květináčů díky své vůni. Zároveň je však využívána pro své pozitivní účinky organismus.

Francouzská levandule má i přes svůj přívlastek ve jméně původ ve Španělsku. Poznáte ji podle našedlých lístků s vroubkovanými okraji. Využívá se hlavně jako okrasná rostlina.

Dalšími druhy jsou:

  • Levandule rozeklaná
  • Levandule španělská
  • Levandule širokolistá
  • Levandule zoubkatá

Jak pěstovat levanduli?

Levandule dorůstá do výšky od 60 do 120 centimetrů, je to polokeř. Kvůli jejímu přirozenému prostředí je nutné levanduli pěstovat na slunných a teplých místech, dobře snese sucho. Nejlepší půdou je pro ni hlinitopísčitá, písčitá nebo štěrkovitá. Důležité je, aby byla půda dobře odvodněná a kyprá.

Pěstování levandule ze semínek?

Máte semínka a nevíte, jak je vypěstovat? Začneme tím, že ideální doba setí je v únoru až březnu. Do květináče vsypeme směs výsevního substrátu a písku v poměru 4:1. Dbejte na to, aby byl substrát neustále vlhký a teplota alespoň 20 C°. Semínka sejeme přibližně centimetr pod povrch. Vzklíčit by měli za 1-4 týdny a jakmile vyrostou alespoň do velikosti 10 centimetrů, můžete je přesadit klidně ven do půdy ve vzdálenosti 25-30 centimetrů, pokud si chcete udělat plůtek saďte je blíž k sobě.

Kdy kvete levandule?

V ideálních podmínkách kvete levandule v červnu a červenci. Kvítky jsou oboupohlavné, drobné, mají trubkovitý kalich. Pokud pěstujete levanduli doma semena nečekejte, protože k tomu květině musí pomoct hmyz venku.

Kdy stříhat levanduli?

Stříhání levandule pomáhá docílit bohatého a pěkného keříku. Od mlada se stříhá buď na jaře nebo až na podzim a stříhá se tak, aby na odstřižených místech zůstaly lístečky, nikdy nestříhejte do dřeva. V srpnu tedy po odkvětu se odstraňují květní stvoly.

Množení levandule?

Dva způsoby jsou:

Řízkování levandule

Starší polodřevité řízky, dlouhé 8-10 centimetrů, odeberete v březnu nebo dubnu a zasaďte přímo do záhonu, tím způsobem, že z hlíny budou čouhat jen zelené lístky. Půdu poté udržujte až do podzimu vlhkou, díky tomu řízky zakoření a na jaře se budete moc těšit z nových přírůstků.

Hřížení levandule

Druhý způsob je takový, že u starší rostliny, nejlépe 3-4 leté na podzim po ostříhání květů, ohnete pár větviček k zemi a přihrnete hlínou tak, aby vrcholky zůstávaly nad povrchem půdy. Na jaře větvičky odhrabejte. Měly by mít už vytvořené kořínky, tak je ostřihněte a zasaďte samostatně do květináčů.

Sušení levandule?

Sušení levandule je oblíbený způsob na uchování jejích květů a vůně. Začněte tím že rostlinu, ideálně těsně před odkvětem, ostříháte. Na suché a dobře větrané místo umístíme noviny a na ně jednotlivé klásky rozprostřete vedle sebe. Pravidelně je otáčejte a asi po týdnu budou stonky suché.
Druhou možnost je svázat jednotlivé stonky do svazečku provázkem a zavěsit je květy dolů opět na suché a dobře větrané místo.

Pěstování levandule na zahradě?

Víc než doma se levandule pěstuje na zahradě, kam se sázejí již předpěstované sazenice. Pokud se vám sazenice nechce pěstovat doma můžete si je zakoupit v supermarketech nebo v květinářstvích. S jejích přesazením na zahradu vyčkejte odkud neodjedou poslední jarní mrazící, protože to rostlinky nemusí zvládnout. Ideálním období je tedy konec května a začátek června. Po zasazení rostliny chvíli intenzivně zalévejte, dokud správně nezakoření, poté přísun vody omezte. Na zahradě pro levandule najděte místo, na které po většinu dne svítí slunce, a nezapomeňte na propustný substrát.

Účinky levandule

Levandule má zejména uklidňující a léčivé účinky, které má i popenec tak se můžete nechat inspirovat i u něj. Levandule pomáhá proti úzkostem a depresím, uklidňuje mysl a celé tělo. Říká se, že její vůně je srovnatelná s léky na spaní, takže pomáhá na klidný a hluboký spánek. Dále pomáhá při migrénách a snižuje krevní tlak. Levandulový olej má dezinfekční účinek a pomáhá k hojení zranění. V poslední době se také hodně mluví o levandulové vodě, jako kosmetickém prostředku proti akné. Odvar můžete použít jako kloktadlo, když máte zánět dásní.

Využití levandule

Pojďme si říct jaké má levandule využití, kromě již zmíněných léčících výše. Velice často se využívá pro dekorační účely. Květináče s tímto keříkem rozmístěné na terase vás ochrání před komáry. Pytlík se sušenou levandulí zavěšený v šatní skříni spolehlivě ochrání oblečení před moly. Posledním využitím je kuchyně. Zde ji lze použít do moučníků či zmrzlin, nebo z ní jde připravit čaj. Velmi oblíbená je také levandulová limonáda a sirup.