Počet lidí, kteří se potýkají s nespavostí, neustále stoupá. Možná mezi ně patříte i vy a stále nemůžete přijít na původ svého problému. Důvodů může být samozřejmě mnoho – fyzické i psychické onemocnění, špatná spánková hygiena, nevhodné podmínky ke spánku, a v neposlední řadě také působení modrého světla. Právě o něm si řekneme více v následujícím článku, kde se dozvíte, proč se mu ve večerních hodinách vyhýbat.

Co je to modré světlo?

Spektrum světla, které naše oko běžně vnímá, zahrnuje mimo jiné také takzvané modré světlo. To je součástí denního světla, přičemž v tomto případě nám neškodí, ba právě naopak – pomáhá našemu mozku vnímat rozdíl mezi dnem a nocí a správně nastavit biorytmus. Jeho vlnová délka činí 450 až 495 nm. Modré světlo je však součástí veškerého umělého osvětlení nebo osvětlení displejů a monitorů elektroniky.

Modré světlo a spánek

Právě jeho přítomnost ve světle zářivek a displejů může za to, že je pro nás modré světlo tak škodlivé. A proč tomu tak vlastně je? Jak jsme si již řekli, modré světlo pomáhá našemu mozku rozeznávat rozdíl mezi dnem a nocí – podle množství světla o dané vlnové délce, které dopadne na sítnici oka, náš organismus usoudí, ve které denní době se nacházíme. Na základě toho pak nadvěsek mozkový začne produkovat spánkový hormon melatonin.

V případě, že člověk vystavuje svůj zrak modrému světlu i v čase, kdy se chystá k uložení do postele, je mozek zmatený a k produkci hormonu spánku nedochází v takovém množství, které je důležité pro kvalitní odpočinek. Následkem mohou být různé poruchy spánku, ať už se jedná o nespavost, přerušovaný spánek nebo neustálé vyčerpání zapříčiněné absencí hluboké fáze spánku.

Za zmínku také stojí fakt, že některé studie prokázaly pozitivní působení melatoninu proti růstu malých nádorů. Nastanou-li tedy změny v cirkadiánním rytmu, kdy se do krve nebude pravidelně dostávat dostatečné množství tohoto hormonu, je člověk náchylnější k onemocnění některými typy rakoviny.

Správné nastavení elektroniky i osvětlení

Problém s nespavostí a poruchám spánku vlivem působení modrého světla nastal až s příchodem osvětlení a moderní elektroniky. Právě světlo zářivek obsahuje velké množství modrého světla, které tvorbu melatoninu narušuje – pokud si tedy každý večer až do doby ukládání se ke spánku svítíte běžným osvětlením, zakládáte si na malér. Ne každý však má tu možnost sedět dvě hodiny před spaním v klidu u světla svíčky, někdy je prostě potřeba udělat večer mnoho úkolů, ke kterým si jednoduše svítit musíte. Naštěstí už existují žárovky bez modrého světla, které tvorbu melatoninu nijak neovlivňují.

Dalším problémem jsou jednoznačně podsvícené obrazovky elektroniky. Asi každý z nás večer sleduje televizi, surfuje na internetu nebo pročítá e-maily, chatuje na chytrém telefonu nebo projíždí sociální sítě. Čas strávený těmito činnostmi není většinou nikterak krátký a mobil často odkládáme až v posteli. Nejlepší je tedy se monitorům a displejům vyhýbat už dvě hodiny před spaním, abychom mozek nemátli a on tak mohl produkovat dostatek melatoninu.

Pokud však z jakéhokoliv důvodu nemáte možnost trávit večer jinak než koukáním do monitoru (například kvůli pracovním povinnostem), nebo ho jednoduše jinak trávit ani nechcete, je vhodné si alespoň správně nastavit podsvícení – moderní televize, počítače i mobilní telefony mají již možnost nastavení nějakého „nočního módu“, díky kterému obrazovka omezí množství produkovaného modrého světla a její barvy změní odstíny.

Brýle proti modrému světlu

Kromě správného nastavení jasu a barev obrazovek se můžeme proti působení modrého světla bránit ještě jedním účinným způsobem, a to filtrem modrého světla. Tím jsou nejčastěji opatřené různé brýle na monitory nebo červené či oranžové brýle proti modrému světlu. Právě zabarvení jejich skel eliminuje a pohltí většinu modrého světla, které se tak nedostane až na sítnici oka.

Jejich výběr však není příliš jednoduchý; na trhu se totiž nachází opravdu velké množství produktů, přičemž kvalita většiny z nich značně pokulhává. Nejlepší je si brýle proti modrému světlu vybírat přímo v optice, kde s jejich koupí a využitím poradí také obsluha. Filtry mohou být opatřena také skla klasických dioptrických brýlí.