Muchovník (Amelanchier) je jednou z rostlin, která by v našich zahradách neměla chybět. Je to krásný keř nebo menší strom, odolná a nenáročná dřevina. Chutné jedlé plody ocení nejen člověk, ale i ptačí osazenstvo zahrady. Plody muchovníku jsou odpovědné i za jeho další názvy, jako je indiánská borůvka nebo rozinkový strom. Jde o keř pocházející z Kanady, bohatě kvetoucí a odolný proti mrazu.

Obsah:muchovník

Muchovník připomíná kanadskou borůvku

Chutné plody se podobají borůvkám vzhledem i barvou, navíc je lze konzumovat i před úplným dozráním a zmodráním. Tento jedlý keř pochází z Kanady, ale u nás si rychle našel mnoho příznivců. Plody chutnají nejen lidem, ale také ptákům. Není nijak náročný na péči a jako vzhledný keř muchovník může zdobit zahradu po celý rok. Indiánské borůvky nemusí chutnat každému, záleží také na zvolené odrůdě.

Co byste o muchovníku měli vědět

amelanchier

Cca 20 druhů keřů zahrnuje druh muchovník. Strom menšího vzrůstu, tedy muchovník stromovitý, se do tohoto druhu zahrnuje také, i když u nás se s ním setkáváme méně. Jde o dřeviny listnaté, opadavé, které narostou do výšky od dvou do osmi metrů. Jejich domovinou je především Severní Amerika, pouze s jednou výjimkou. Tou je muchovník vejčitý neboli muchovník oválný (Amelanchier ovalis), který je domácí druhem i v Evropě. V zahradách se setkáte hlavně se šlechtěnými původními americkými druhy. Všechny druhy mají společné sympatické vlastnosti, přitažlivý vzhled, jedlé plody a jsou nenáročné na pěstování.

Který druh a odrůdu muchovníku si zvolit

K nejoblíbenějším druhům muchovníku patří muchovník olšolistý (Amelanchiera alnifolia). Má keřovou či stromovou formu, je rychle rostoucí, otužilý a dekorativní. Může být vysazen i na sušších místech. Jeho plody jsou velmi šťavnaté a chutné, záleží na konkrétním kultivaru.

Můžete si vybrat takovou odrůdu, jejíž plody dozrávají najednou, takže můžete využít i kuchyňské zpracování muchovníku.

Muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii) je dalším oblíbeným druhem. Říká se mu také muchovník velkokvětý. Má velmi výrazné zbarvení listů, takže ho v zahradě nelze přehlédnout. Muchovník Lamarkův, zvláště Amelanchier lamarckii balerína, najdete v nabídce všech zahradnictví, která muchovníky prodávají. Muchovník kanadský roste na vlhčích místech, vyniká květy bílé barvy a velmi chutnými plody. Okrasný keř nebo strom je muchovník hladký (Amelanchier laevis), který může dosáhnout výšky až 5 metrů.

Muchovník – pěstování zvládne i začátečník

muchovník

Pokud máte dobře zakořeněnou sazenici muchovníku, měla by bez obtíží zvládnout naše klima. Navíc je značně odolný proti škůdcům i chorobám a nevyžaduje zvláštní úpravy půdy. Většinou má formu keře, méně stromu. Není ho nutno často a výrazně prořezávat. Existují i menší druhy, které je možno pěstovat na terasách nebo balkonech.

Protože je samosprašný, nemusíte mít více rostlin, abyste mohli očekávat úrodu. Muchovník lze i množit, buď na jaře výsevem, nebo dělením a štěpováním. Na podzim je možné oddělit část kořene, tzv. výmladek, ze kterého vznikne nový muchovník. Množení řízkováním je náročné na udržení stálé vlhkosti. Roubuje se na další druhy jako hloh nebo jeřáb, růst je však slabší.

Muchovník recepty

Plody muchovníku mají méně obvyklou chuť, kterou lze těžko porovnávat s jiným ovocem. Využívá se pro zpestření jídelníčku a nabízí také řadu vitamínů-C,B, minerální látky a vlákninu. Můžete zkusit čerstvý muchovník, recepty však nabízejí i další možnosti.

Například pomáhá při detoxikaci organizmu. Připravuje se ze sušených plodů, čaj prospívá především trávicí soustavě. Zhotovit lze i domácí limonády, marmelády, džemy, víno, likéry, šťávy a podobně. Tyto produkty mohou být použity například při pečení sladkých koláčů, buchet nebo jiných moučníků a dezertů.