Domácí opravy mohou být nákladné, a to především v případě, že si na jejich realizaci najmete nesprávnou firmu. Právě proto velká část majitelů domů i bytů provádí menší opravy svépomocí, díky čemuž často ušetří nemalé částky. I přesto je však nutné mít se na pozoru a nepouštět se do opravy bezhlavě. Pojďte se s námi podívat na 5 tipů na to, jak byste měli postupovat.
1. Opravu si pečlivě naplánujte
I když se chystáte na menší opravy, měli byste si vytvořit pečlivý plán, podle nějž budete postupovat. Vyhnete se tak zbytečným chybám, které se vám mohou někdy pořádně prodražit. Dopředu si rozmyslete, jak budete postupovat, co k tomu budete potřebovat a zda vše zvládnete svépomocí. U složitějších úkonů se neostýchejte projekt rozkreslit do podrobných plánků, v nichž popíšete vše potřebné.
2. Vždy myslete na bezpečnost
Během provádění jakýchkoliv oprav byste měli vždy myslet na bezpečnost. Kromě opatrného zacházení s veškerým nářadím si dejte pozor i na materiály, se kterými budete manipulovat. Zejména různé chemikálie mohou být velmi nebezpečné, a to i když si s nimi jen lehce potřísníte kůži. Dopředu si tedy přečtěte instrukce a zaměřte se na veškerá upozornění a bezpečnostní zásady.
Velký pozor si dejte během práce ve výškách, u nichž dochází k celé řadě úrazů. V žádném případě se nespoléhejte na vlastní konstrukce či obyčejné žebříky, které pro náročnější práci ve výškách nejsou dostatečně stabilní. V tomto případě vám pomůže půjčovna lešení v Boels, kde si můžete půjčit lešení na míru vašemu projektu.
3. Dopředu si připravte potřebné nářadí
Na úplném začátku si rozmyslete, jaké nářadí budete potřebovat. V některých případech si vystačíte s klasickým ručním či aku nářadím, které má většina z nás doma v dílně, ale často budete muset sáhnout po výkonnějších a dražších zařízeních.
Pokud neplánujete nářadí využívat pravidelně, nemá smysl investovat do jeho koupě. Mnohem lépe vám poslouží půjčovna elektrocentrál a nářadí, kde naleznete vše, co budete potřebovat k opravě prakticky čehokoliv. Cena za půjčení se přitom obvykle pohybuje okolo několika stovek korun za den.
4. Nebojte se požádat o pomoc
Některé opravy mohou být opravdu náročné. Často se tak neobejdete bez pomoci, díky které pro vás bude vše mnohem jednodušší a zároveň rychlejší. Většina lidí má stále problém požádat o pomoc své blízké – to je však velká chyba.
Pokud se například rozhodnete přenášet těžká břemena, neobejdete se bez pomocné ruky. To samé platí i při již zmíněné práci ve výškách, při které je z hlediska bezpečnosti vždy lepší pracovat minimálně ve dvou osobách.
5. Nakupte si potřebný materiál
Během přípravy myslete i na materiál, který budete pro opravu potřebovat. Opět se tak vyhnete zbytečnému zdržení v případě, kdy byste zjistili, že vám něco chybí. Výběru věnujte dostatek času a v případě jakýchkoliv pochybností se neváhejte obrátit na zkušenější kutily či odborníky.
Pokud se budete řídit alespoň z části našimi doporučeními, můžete počítat s tím, že si s většinou oprav hravě poradíte. V každém případě se nebojte požádat o radu nebo pomoc. To platí i u zmíněné půjčovny Boels, kde vám rádi poradí s výběrem vhodného nářadí a příslušenství, se kterým zvládnete dokončit svůj projekt levou zadní.
Zdroj fotky: Unsplash.com