Kdo by nemiloval orchideje. Jsou nenáročné a zároveň, pokud se o ně dobře staráte, vás odmění krásnými květy všech tvarů a barev. I pokud nejste zrovna zdatným pěstitelem, orchideje jsou jedním z druhů, který by vám mohl i přesto prospívat. V přírodě rostou orchideje přichyceny na stromech, neparazitují však na nich, jak by se mohlo zdát. Ve výškách mají dostatek čerstvého vzduchu, slunce i vláhy. Stejných podmínek by se jim mělo ideálně dostávat i u vás doma. Důležitá je ale i péče o orchideje.

Obsah:

Orchidej modrá

Druhy orchidejí

Jak se starat o orchidej není nic složitého. Nejčastějším a nejdostupnějším druhem bývá orchidej Phalaenopsis. Je zároveň nejvhodnějším pro začínající pěstitele kvůli svojí odolnosti a nenáročnosti. Dalšími druhy, kterým se bude dařit v celoročně vytápěných bytech jsou Vanda, Paphiopedila a Orchidea Dendrobium. Poslední zmíněná je typická svým tlustým stonkem.

Jak pěstovat orchidej?

Jak je již výše zmíněno, orchideje potřebují dostatek tepla, světla a čerstvého vzduchu. Všeho je ale potřeba s mírou. Většina orchidejí nesnáší dobře přímé sluneční světlo (výjimkou jsou orchideje Vanda), umístěte je proto tedy ideálně na východní nebo západní parapet. Pokud vám to vaše bytové rozpoložení nedovoluje, umístěte orchidej alespoň na stolek kousek od okna, a ne přímo na parapet.

orchidej

Co se týče teploty, nejlepších výsledků dosáhnete v rozmezí 19-27 °C. V noci by teplota neměla příliš klesat oproti té denní. Pokud těchto podmínek nedosáhnete, orchidej to téměř jistě přežije, ale promítne se to například ve frekvenci jejího kvetení. Dalším hodnotou, na kterou byste si měli dávat pozor, je vlhkost. Aby se podmínky ve vašem bytě co nejvíce přiblížili těm, které má orchidej ve svém přirozeném prostředí musela by být vlhkost vzduchu tak vysoká, že by se vám ve vašem obydlí dlouhodobě asi příliš nelíbilo. Je proto nutné zajišťovat ovlažení jinak.

Pokud máte dostatek času věnovat své orchideji péči, můžete tento problém vyřešit tak, že ji budete alespoň 2x denně rosit vodou z rozprašovače. Jestliže nadbytkem volného času nedisponujete, pomocníkem vám můžou být obaly na květináče tvarované přímo pro potřeby těchto krásných rostlin. Nádoby jsou dole zúžené, a tak tvoří pod orchidejí v květináči prostor, ve kterém se může držet voda. Ta vytváří potřebnou vlhkost, aniž by docházelo k přímému namáčení vzdušných kořenů, které je nežádoucí. Pamatujte, že ideální je pro orchideje průhledný květináč, ten zajišťuje přístup slunečním paprskům a může ta docházet k fotosyntéze. Při těchto podmínkách byste měli dosáhnout toho, že vaše orchidej bude prospívat a vy se tak budete moci kochat jejími květy většinu roka.

Jak zalévat orchidej?

Pokud se ptáte, jak často a jak zalévat orchideje, odpověď není jednoznačná. Můžete si vybrat z několika možností. Frekvence záleží na tom, jak je vaše rostlinka „žíznivá“. Předtím, než se vrhnete do zavlažování, vždy se přesvědčte, že substrát není vlhký ještě z minulého zalévání. Pokud ano, počkejte den nebo dva, než vyschne.

Teď ke způsobům, které můžete k zalévání orchidejí využít. Prvním z nich je namáčení do vody. Umístěte květináč s orchidejí na 10-15 do nádoby s vodou. Můžete využít vanu, kyblík, v podstatě cokoliv. Poté ji vraťte opět do sucha a je hotovo. Dalším způsobem je klasické polévání, ovšem s tím rozdílem, že vodu, která protekla a nachází se na dně okrasné nádoby nebo v misce pod květináčem, musíte za každých okolností vylít. Pokud by totiž květina zůstala ponořená ve vodě, mohla by uhnít. Jestliže se vaše orchidej nachází v okrasné nádobě se zúženým dnem nebo v misce vyplněné kamínky, můžete využít metodu odpařování. Pod květináč nalijte tolik vody, aby se jí samotná květina vůbec nedotýkala a odpařovaná voda se už o závlahu postará.

Při každém způsobu zalévání si dávejte pozor, aby voda nezůstala ve středu květiny mezi listy. Mohlo by totiž dojít k hnilobným procesům a orchidej by tak mohla uhynout. Důležité také je, jakou vodu k zalévání používáte. Čerstvá voda z kohoutku není příliš vhodná, nejlépe uděláte, pokud použijete vodu dešťovou. Jestliže tyto možností nemáte, zalévejte vodou převařenou nebo alespoň odstátou. 

Hnojivo na orchidejeOrchidej modrá

K zálivce musíte také čas od času přidat hnojivo. Kupte takové, které je určeno přímo pro orchideje. Dopřejete tak své květince přesně to, co potřebuje. Dávejte ovšem pozor, abyste to s hnojivem nepřehnali. Mohlo by to totiž mít fatální následky. Dodávat živiny se doporučuje v období vegetační růstu, tedy v období jara až podzimu. V zimě, po přesazení a v období kvetení, byste se mu měli naopak vyhnout. Obecně ovšem platí, že vždy hnojte podle návodu, který se nachází na vámi zakoupeném hnojivu.

Nemoci orchidejí a škůdci na orchidejích

 Jako první si na rostlině všimněte listů. Ty jsou totiž nejjasnějším indikátorem stavu a kondice rostliny. Pokud jsou listy povadlé značí to, že rostlinu nedostatečně zaléváte. Jestliže jsou gumové, jedná se o opačný problém a orchidej přeléváte. Nasaje velké množství vody a není schopná přijímat živiny. Může tak docházet k hnilobným onemocněním. Ty se projevují různě vypadajícími skvrnami na listech. V případě, že je na své orchideji objevíte, okamžitě odstraňte postižené části sterilním nástrojem a květinu několik dní nezalévejte, ani nestříkejte, abyste hnilobné procesy nepodporovali. Pokud se stav nelepší znovu odstraňte uhnilé části a ošetřete je fungicidem nebo peroxidem vodíku (můžete několikrát co dva dny opakovat). Jestliže ani tento krok nepomůže, celou rostlinu přesaďte do nového substrátu.

Na listech můžete také objevit lepivé kapky. Ty jsou příznakem savých škůdců. Pokud tyto kapky naleznete na stvolu nemusíte se bát, jde o přirozenou reakci, kdy se orchidej zbavuje nežádoucích látek. Škůdce také můžete spatřit pouhým okem. V případě, kdy je objevíte orchidej opláchněte (pozor na vodu ve středu) a aplikujte prostředek proti škůdcům dle návodu. 

Jak přesadit orchidej a množení orchidejí

Zpravidla je přesazování orchidejí nutné jednou za tři roky.

  • Rostlinu opatrně vyjměte z původního květináče a oberte z kořenů starý substrát. Ten je většinou složen z borové kůry, rašeliny, kokosových vláken a podobně. Jedná se o velice hrubé částice, ovšem platí, čím hrubší, tím lepší. Hrubost totiž umožňuje správnou cirkulaci vzduchu, a rostlina by tak neměla uhnívat.
  • Ostříhejte suché části kořenů, rostlinu omyjte pod tekoucí vodou a vložte do o něco málo většího květináče.
  • Volná místa mezi kořeny vyplňte novým substrátem, ale v žádném případě ho neudusávejte. Substrát je dobré ještě před přesazením zalít vroucí vodou a nechat přes noc stát. Zničíte tak potencionální zárodky škůdců.

Stejného postupu využijte v případě, že se vám poštěstí a na rostlině vyrostou nové výhonky, takzvané keiky. Ty vyrůstají na stonku poté, co odkvetou květy. Počkejte, než dostatečně vyroste (alespoň dva listy a 6 kořenů) a poté můžete výhonek oddělit a zasadit do květináče.

Stříhání odkvetlých orchidej

Orchidej po odkvětu je vždy třeba zastřihnout. U většiny druhů se stonek ustřihne u jeho začátku nebo těsně nad ním. Výjimkou jsou orchideje rodu Phalaeopsis, které jsou schopné vykvést na tom samém stonku ještě jednou. U nich se stonek zastříhává nad nejvyšším rozšířeným místem stonku. Jestliže stonek nevykvete podruhé, ustřihněte jej jako u ostatních orchidejí.