Po roce se pět blíží předvánoční čas a začínáme přemýšlet o tom, jaké dárky vybereme pro své blízké. Každý rok určitě uvažujete o tom, jak učinit právě tyto Vánoce nezapomenutelnými. Vánoční svátky, to přece není jen stromeček, dárky a cukroví, ale také výzdoba a dekorace, které pomohou vytvořit tu pravou vánoční atmosféru tohoto kouzelného období. I když si v našich krajích nepotrpíme na přehnaně bohatou a barevnou výzdobu se spoustou světel, přesto si určitě pořídíme okenní dekorace, světelné řetězy, nejrůznější svícny a svíčky a jistě nebude chybět ani adventní věnec.

Na vánoční výzdobu čeká i vaše zahrada

Vánoční svátky budete vítat nejen uvnitř obydlí, ale atmosféru podtrhne i výzdoba exteriéru. K venkovní výzdobě většinou patří ozdobené stromky, blikající světla, sobi, saně nebo sněhuláci. Na dveře pověste vánoční věnec, který můžete sami vyrobit. Nad vchod zavěste chvojí a umístěte na něj vánoční ozdoby. Okna i balkony prosvítí světelné řetězy, které se věší také na stromy. Římsy nebo podstřeší budou vypadat nádherně s osvětlením v podobě rampouchových řetězů. Kdo by chtěl osvětlit celý dům, může pomocí řetězů olemovat střechu i rohy a rozsvítit celý obrys obydlí. Pozor na správnou volbu osvětlení, vybírejte jen takové, které je určeno pro venkovní použití.

Na adventní věnec myslete včas

I když adventní věnec není u nás původní tradicí, přesto zde již plně zdomácněl a oslavy Vánoc si bez něj neumíme představit. Svíčky na něm se zapalují již přes 150 let a jsou symbolem čtyř adventních nedělí před Štědrým dnem. Základem adventního věnce jsou čtyři svíčky umístěné na věnci ze zelených větviček některého z jehličnatých stromů. Původně měly být svíčky fialové a symbolizovat půst, v současnosti se barva svíček i zdobení adventního věnce řídí módními trendy nebo vkusem majitele, který se snaží sladit celkovou výzdobu interiéru. Ani tvar již nemusí být tradiční, vzhled a použité dekorace se mohou značně lišit. Přírodní materiály budou však v módě vždy. Adventní věnec si můžete vyrobit sami, pokud si na tuto činnost netroufáte neb nemáte dost času, vždy si tuto vánoční klasiku můžete zakoupit.

adventni_venec

Vánoční dekorace je potřeba správně sladit

Při výběru a umístění vánočních dekorací vám pomůže vlastní fantazie a vkus. Až budete nakupovat nové kousky, nezapomínejte na to, že jednotlivé doplňky musí ladit. Každý rok se mění módní barvy, ale některé kombinace zůstávají stálé, jako například červená se zlatou, stříbrnou nebo bílou barvou, stejně jako perníkové ozdoby doplněné červenou stužkou. Hlavními dekoracemi jsou adventní věnec se svíčkami, věnec na dveře, svícen na stůl, nejrůznější světýlka a samozřejmě vánoční ozdoby na stromeček. Je však nutno pečlivě zvážit barevné kombinace a také množství. Nádhernou ozdobou je vánoční hvězda, květina, která je s Vánoci nerozlučně spojena. Krásné jsou také sněhové kuličky, které lze umístit do různých dekorací. Atmosféru dotvoří i vůně – voňavé svíčky, františky či purpura. Hlavní je, abyste se ve vyzdobeném domě nebo bytě cítili příjemně a pohodlně.

Skleněné vánoční dekorace učiní váš stromek jedinečným

Chtěli byste mít speciální vánoční stromek, který by připomínal jednoduchost a krásu dávných časů i zimní náladu? Pak si pořiďte skleněné vánoční ozdoby z foukaného skla. Krásné jsou také jedinečné rampouchy ze skla. Sklo bylo jako vánoční dekorace oblíbené již od minulého století, kdy se z něj zhotovovala typická vánoční zvířátka, andělé či klasické koule. Lze z něj vyrobit prakticky cokoli. Luxusní zboží dělá ze skleněných vánočních ozdob také ruční malování. Výroba skleněných ozdob má u nás dlouhou tradici, takže nabídka je velmi široká a je skutečně z čeho vybírat. Skleněné vánoční ozdoby můžete použít i do další výzdoby nebo zavěsit do oken.

Vánoční ozdoby z papíru si můžete vyrobit i doma

Nechcete mít na vánočním stromku pouze tradiční ozdoby nebo čokoládové kolekce a hledáte něco nového? Velmi populárním a rozšířeným materiálem jsou také různé druhy papíru. Oblíbené jsou především rozmanité papírové hvězdy, které mohou být doplněny osvětlením. Drobnější ozdoby si můžete vyrobit sami doma, lze takto zaměstnat i děti. Karton, barevné papíry, korálky a přírodní materiály vám umožní vytvořit osobitější ozdoby, kterých si budete skutečně považovat. Vánoční ozdoby z papíru nabízí i většina prodejců vánočního zboží, lze je zakoupit také na vánočních trzích.

Zdroj obrázků: www.pixabay.com