Prvosenka jarní, odborně také známá jako primula veris, lidově jako petrklíč, patří mezi první jarní květiny v lese. Rod primula však zahrnuje mnohem více druhů. Některé z nich, například prvosenku bezlodyžnou (primula vulgaris), si můžeme úspěšně vypěstovat na zahradě, v truhlících na balkoně či terase, nebo dokonce v bytě.

Pojďme se tedy s jednotlivými druhy petrklíčů lépe seznámit. Dozvíte se, co dělat doma, aby vám pěkně rostly i uprostřed zimy, a také že primulky nejsou jen žluté kytky, ale mohou zářit nespočtem barev, které vykouzlí tu pravou jarní náladu!

Pěstování primule v květináči

Pěstovat prvosenky v květináčích není nic těžkého. Zejména v zimních a jarních měsících se pulty obchodů, trhů a zahradnictví doslova hemží nádobami s pestrobarevnými květy všech velikostí, od prvosenky nejmenší až po petrklíče nadměrné velikosti.
Při nákupu vybírejte ty kusy, které teprve začínají kvést. Zejména primule v obchodních řetězcích nejsou zrovna nejlépe opečovávané a často se stává, že hned po odkvětu hynou. Prvosenky nesnášejí příliš vysoké teploty. Dobře se jim bude dařit v místnosti, kde okolní teplota nepřesahuje 15 °C. Umístěte je na parapet, do zimní zahrady nebo proskleného balkonu nebo do nevytápěné místnosti.
Primule potřebují dostatek vláhy, ale nesnášejí přemokření. Pokud je budete přelévat, květy i listy začnou hnědnout a rostlina může předčasně uhynout. Při zalévání kontrolujte stav květů a ty, které jsou již odkvetlé pravidelně odstraňujte. Zbavte se také zažloutlých nebo zhnědlých listů a udržujte tak rostlinu v nejlepší formě.

Nevýhodou pěstování v květináčích je, že se dají pěstovat pouze jako jednoletky, které navíc dlouho nevydrží. Zdobit interiér svými květy budou při správné péči nejdéle měsíc. Pokud však vlastníte zahrádku, nemusíte se s nimi loučit ani po odkvětu. Pokud ji nemáte, bude „záchrana“ primulek náročnější, ale po přesazení do nové zeminy a větší nádoby, prohnojení a správném zazimování, se vám jistě podaří.

Pěstování primule na záhonu

Po nákupu nebo po odkvětu rostlin umístěných uvnitř domu je můžeme přesadit na zahradu do záhonu. Primulka ocení slunné či polostinné místo u skalky, jezírka, nebo třeba jako obruba podél záhonů či chodníčků. Pozor však, aby na kytku nesvítilo celý den přímé slunce a příliš ji nevysušovalo. V horkých dnech ji zalévejte přiměřeně počasí.
Když již odkvetlé petrklíče do záhonu přesadíte, může se stát, že rostlina jakoby vyschne. Nenechte se touto skutečností vyděsit a primule se nezbavujte. Květina totiž znovu obroste a koncem léta nebo dokonce na začátku podzimu vás může potěšit novými kvítky. Pokud nejpozději do jara opět nevykvete, nebo alespoň neobrazí nové listy, je vhodné ji vykopat a nahradit vitálnějším kusem.

Jak zasadit petrklíč

Když primule nakoupíte, dostanete je obvykle ve velmi malých plastových nádobách. Život v těchto květináčích je pro rostlinu nekomfortní, a proto tak často předčasně hynou. Pokud chcete, aby byly krásné dlouho, ihned po zakoupení je přesaďte do větší nádoby nebo do záhonu. Co se týče záhonu, pravidlem je vhodné stanoviště (o něm byla řeč již v předchozí kapitole), a hlavně dostatečně vysoká teplota okolí, která již neklesá pod bod mrazu.
Při pěstování v nádobách je naplňte kvalitním a výživným substrátem. Při přesazování odstraníme velmi jemně z kořenového balu starou zeminu, která je hutná a nevýživná. Poté kytku přesadíme. Primulí může být v jednom truhlíku hned několik. Krásné aranžmá vytvoří například s mechem, který zároveň udržuje půdu přiměřeně vlhkou, nebo jinými jarními květinami.

Hnojení a množení primule

Na hnojení primule se často zapomíná. Pro výživu takto četných, a v poměru s velikostí rostliny také rozměrných květů, je důležité živiny prvosence v průběhu jejího života dodávat. Jejich nedostatek má jednoduše za následek to, že květina prostě nebude mít dostatek energie pro vytvoření květů a nevykvete. V přihnojování použijeme tekuté organické hnojivo, které se aplikuje se zálivkou pravidelně jednou za čtrnáct dní.
Rozmnožit prvosenky doma je velký problém. Vegetativní množení není příliš možné, a tak se primule množí generativně, tedy pomocí semen. Aby tato semínka vyklíčila, potřebují ideální vzdušnou vlhkost, která je velmi vysoká a v domácích podmínkách jí často nelze docílit. Použít můžeme malá pařeniště.

Druhy primule

Prvosenka bezlodyžná (primula vulgaris; primula acaulis) – vyznačuje se absencí dlouhých stonků (lodyh). Květy jsou přisedlé v růžici větších listů. Právě tento druh lze zakoupit v jarním období prakticky všude.

Prvosenka nejmenší (primula minima) – jedná se o volně rostoucí druh, který se nachází zejména v horských oblastech Evropy. Výjimečně ji nalezneme také v Krkonoších. Někdy se jí říká také petrklíč fialový, díky barvě jejích květů.

Prvosenka jarní (primula veris) – prvosenky jarní jsou právě ty žluté rostliny, kterou lze spatřit mezi prvními květinami na jaře. Velmi podobná je jí také prvosenka vyšší, která se obvykle vyskytuje na podobných stanovištích.

Prvosenka číškovitá (primula obconica) – je další druh, který můžeme pěstovat v nádobách a na zahrádkách. Od prvosenky bezlodyžné se liší zejména tvarem listů, které jsou hrubší a tvoří jakési „číše“. Také lodyhy, které nesou květy, jsou o něco delší.

Prvosenka zoubkatá (primula denticulata) – je velmi krásná a netypická květina. Její květenství jsou na vysokých lodyhách a mají kulovitý tvar. Mohou mít různé barvy od bílé, přes růžovou, fuchsiovou až po fialovou. Sazenice jsou opět k dostání v zahradnictvích, a tak i tento druh může dominovat květinovým záhonům vaší zahrady.

Vypěstujte si i další rostliny třeba hortenzii nebo kalu.