Rýmovník, molice nebo mexický eukalypt. Pod všemi těmito jmény najdete příjemně vonící a nenáročnou rostlinu, která však nabízí mnoho způsobů využití.

Obliba rýmovníku stále vzrůstá, protože vám může pomoci od mnoha zdravotních obtíží. Stačí dostatečné množství světla, lehká zálivka, a během krátké doby budete mít silnou rostlinu, ze které můžete připravit třeba rýmovníkový sirup, který chutná i dětem, med z rýmovníku výborně ochutí čaj, mast z rýmovníku napomáhá hojení, čaj z rýmovníku vás zbaví rýmy.

Zkrátka platí, že způsobů, jak využít rýmovník, je nespočet. Více o této užitečné rostlince i jejím konkrétním využití se dočtete na následujících řádcích.

Obsah:

plectranthus

 

Svěží zeleň s výraznou vůní

Nenáročná rostlina pochází z Afriky. Pěstování rýmovníku zvládnou i začátečníci, jen je potřeba dát pozor na přelití a zajistit dostatek světla. Plectranthus vás potěší i výraznou vůní, která připomíná meduňku, mátu nebo kafr. Listy jsou hebké a jasně zelené. Jak poznáte rýmovník? Rostlina připomíná hluchavku, jedná se o vzdáleně příbuzný druh. Když listy promnete mezi prsty, ucítíte silnou aromatickou vůni, která vám pročistí dýchací cesty. Silná vůně také odpuzuje nepříjemný hmyz. Jako pokojové květiny se nejčastěji pěstují druhy plectranthus argentatus, plectranthus purpuratus a plectranthus amboinicus.

Rýmovník – pěstování

I když je rýmovník nenáročný na péči, potřebuje dodržet jedno pravidlo – nesmíte ho přelít. Půda by měla vždy vyschnout. Je vhodné zajistit mu dostatek světla, ovšem neměl by stát na přímém slunci. Neprospívá mu ani průvan nebo mrazivý vzduch.

Co ještě potřebuje rýmovník? Pěstování je úspěšné, když rostlinu na jaře přesadíte, přihnojíte a budete udržovat její tvar. Nevíte, jak tvarovat rýmovník? Zaštipujte stonky. Způsob, jak zaštipovat rýmovník, je jednoduchý. Hlavně nenechte rostlinu vykvést a stonky narůstat do větší délky. Zaštipujte tak, aby měl rýmovník takový tvar, jaký se vám bude líbit. Tato rostlina netrpí mnoha neduhy, spíše chybami pěstitele. Pokud jsou na listech zahnědlé tečky, znamená to, že rýmovník příliš zaléváte. Zaschlé okraje listů a fleky značí příliš mnoho přímého slunečního záření. Když jsou stonky dlouhé a tenké, má rostlinka nedostatek světla.

Co má rád rýmovník? Pěstování v bytě, nesnáší totiž mráz a přílišný chlad.

plectranthus

Rýmovník můžete snadno množit

Budete pěstovat rýmovník? Použití je široké a budete potřebovat větší množství této rostliny. Proto se vyplatí rýmovník doma namnožit. Postup je snadný, stačí uštípnout část stonku, na které je alespoň jeden list. Stonek se pak zapíchne do vody nebo se umístí do sklenice s vodou. Kořínky se objeví v průběhu několika dní a nový rýmovník může vyrůst již za měsíc. Někteří pěstitelé rostliny neustále obměňují, starší rýmovníky již nemusí vypadat svěže a zdřevěnělé stonky se hůře tvarují.

Rostlina pro děti i budoucí maminky

Děti většinou nemají s použitím rostliny problém. Vůně je příjemná a s listy si děti rády pohrají. Oblíbený je především rýmovník eukalyptový. Navíc se jim při vůni rýmovníku dobře spí a jsou chráněny před obtížným hmyzem, který zvláště v létě navštěvuje dětské ložnice.

Budoucí maminky se někdy obávají, zda lze používat rýmovník v těhotenství. Nedoporučuje se jeho vnitřní užívání, ale není námitek proti inhalování této rostliny, což je jedna z možností, jak se zbavit rýmy přes noc. Pokud si maminka není jistá, měla by použití konzultovat s lékařem.

Jaké má rýmovník využití

Jak použít rýmovník? Účinky jsou příjemné, využití široké. Lze ho tepelně upravovat nebo pracovat s čerstvou rostlinou. Může být nejen prostředkem, jak na rýmu, ale využívá se i v kuchyni jako koření. Dužnaté lístky stačí utrhnout a promnout. Pak už můžete jen vdechovat nebo se šťáva z rýmovníku namaže přímo pod nos. Lístky vydrží dlouho čerstvé, proto je můžete nosit v pouzdře a v případě potřeby použít. Lístky je možno vhodit do misky s vodou a postavit na topení – krásně osvěží vzduch a usnadní dýchání. Jak dále zpracovávat rýmovník? Sušení se nedoporučuje, listy obsahují velké množství vody. Lepší je lístky zamrazit.

Rýmovník – recepty na čaj nebo sirup z rýmovníku

Chcete dokonale využít rýmovník? Sirup je vynikající volbou. I když voní jako rýmovník, chuťově i konzistencí je podobný spíše medu.

  • Na sirup z rýmovníku budete potřebovat přibližně čtyři desítky lístků, litr vody, citron a pomeranč, 1 kg cukr krupice.
  • Listy rýmovníku, kolečka okrájeného pomeranče a citronu vložte do hrnce a přelijte vřelou vodou.
  • Zakryjte a nechte v pokojové teplotě stát dva dny.
  • Poté přeceďte a vymačkejte.
  • Do vzniklé tekutiny nasypte cukr a vařte za neustálého míchání cca 1 hodinu.
  • Když tekutina zhoustne na sirup, přelijte do sterilizovaných nádob, pevně uzavřete a uložte do chladu.

Rýmovník čaj pomáhá při různých obtížích, jako je nachlazení, bolest hlavy, potíže s trávením nebo vysoký tlak. Pro přípravu stačí jeden nebo dva lístky.

Obáváte se používat rýmovník? Nežádoucí účinky byste mohli pocítit tehdy, pokud byste požili příliš velké množství rostliny. Snižuje totiž množství železa v krvi a může vyvolat kontaktní dermatitidu.

Co ještě rýmovník nabízí

Rostlinu lze použít i jako dezinfekční prostředek. Postižená místa stačí potřít šťávou z listu nebo si vyrobit tinkturu. Šťáva z rýmovníku umí také uklidnit podrážděnou kůži. Vůni rýmovníku nesnáší obtížný hmyz jako komáři nebo mouchy. Odpuzuje také moly. V kuchyni vám může nahradit šalvěj, je také krásným zdobným prvkem nebo neobvyklou přísadou do různých pokrmů nebo dezertů. Jeho využití je skutečně všestranné.