Chtěli jste nakupovat, ale váš oblíbený obchod měl zavřeno? Přemýšlíte o tom, jak propojit dovolenou a dny pracovního klidu? Pak prolistujte příslušný roční kalendář. Svátky v něm uvedené mohou být státní svátky, svátky náboženského původu nebo ostatní dny pracovního klidu.

Zjistíte přesné termíny, kdy jsou Velikonoce a Vánoce a kdy budou mít děti  prázdniny, které jsou spojené právě s těmito svátky.

Zavřené obchody vás trápit nemusejí, toto opatření se netýká každého volna, navíc menší obchody otevřeno mít budou. Zapomínat byste neměli ani na naše sousedy, své státní svátky má i Německo, Rakousko nebo Polsko.

Státní svátky v ČR

Stejně jako každý jiný stát má i Česká republika státní i ostatní svátky. Ty jsou dány zákonem a současně jsou i dny pracovního klidu.

1. leden Nový rok, Den obnovy samostatného českého státu Tímto datem začíná další kalendářní rok, připomínáme si zánik Československa a novou samostatnost státu.
Pohyblivý svátek Velký pátek Vzpomínáme na utrpení a ukřižování Ježíše Krista.
Pohyblivý svátek Velikonoční pondělí Oslavují se obřady konce zimy a začátku jara, křesťanské vykoupení a radost z něj.
1. květen Svátek práce Mezinárodní svátek slavený od roku 1890 jako uctění památky zmasakrovaných při stávce amerických dělníků v Chicagu.
8. květen Den vítězství Oslava konce druhé světové války.
5. červenec Den věrozvěstů Cyrila a Metoděje Výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu v roce 863.
6. červenec Den upálení mistra Jana Husa Je připomenutím upálení kněze a reformátora Jana Husa po kostnickém koncilu roku 1415.
28. září Den české státnosti Připomínka zavraždění sv. Václava, patrona Čech i Moravy a jednoho ze symbolů českého státu.
28. říjen Den vzniku Československa Odkazuje k 28. říjnu 1918, kdy byl provolán vznik Československa a vydán zákon o zřízení samostatného státu.
17. listopad Den boje za svobodu a demokracii Připomínka událostí českých dějin, spjatých s českými vysokoškolskými studenty.
24. prosinec Štědrý den Součást Vánoc, poslední den adventu. Jeho večer je předvečerem slavnosti Narození Páně.
25. prosinec 1. svátek vánoční Den oslavy narození Ježíše Krista. Boží hod.
26. prosinec 2. svátek vánoční Vzpomínka na ukamenovaného mučedníka sv. Štěpána.

Většina svátků má v kalendáři své stálé místo, jen několik z nich jsou svátky pohyblivé. Pokud budete chtít zjistit přesné datum, kdy jsou velikonoce, budete se muset podívat do kalendáře na příslušný rok. Třeba velikonoce 2020 oslavíme 10. 4. (Velký pátek) a 13. 4. (Velikonoční pondělí), oproti tomu vánoční svátky mají své stabilní datum od 24. 12. (Štědrý den) do 26. 12. 1. a 2. svátek vánoční).

V roce 2020 se můžeme těšit na volné dny, pouze dva svátky ze 13 připadnou na víkendy.

S kterými dny v týdnu tedy můžeme v roce 2020 počítat jako se dny volna? Nový rok s sebou přinese volno ve středu. Další volné dny budou až v dubnu, na Velký pátek 10. dubna a Velikonoční pondělí 13. dubna.

Květnové svátky prodlouží víkendy, 1. května i 8. května vychází na pátek. Svátky v červenci již tak štědré nebudou, 5. července bude v neděli a volna si užijeme až 6. července v pondělí. Volné dny budou i v pondělí 28. 9. a ve středu 28. 10.

Do práce nemusíme ani v úterý 17. 11., stejně jako ve čtvrteční Štědrý den. Odpočinout si lze i v pátek na 1. svátek vánoční, 2. svátek vánoční však připadá na sobotu. Nezapomeňme na to, že Silvestr je posledním dnem roku, ale není ani svátkem, ani dnem volna.

otevřený obchod

Zavřené obchody a svátky

Státní svátek automaticky neznamená, že nebudete moci nakoupit ve svém oblíbeném obchodě. Omezení prodeje je určeno zákonem a týká se obchodů s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních. Ty budou mít zavřeno 8. 5., 28. 9., 28. 10., na Štědrý den, oba vánoční svátky i na Nový rok.

Zajímá vás, jaká je otevírací doba o Velikonocích?

Na Velký pátek obchody zavřeno mít nemusejí, prodávat nebudou o Velikonočním pondělí. Nakoupit si však můžete v menších obchodech, otevřeno budou mít i lékárny a obchody na pumpách, nádražích a podobně.

Kdy budou Velikonoce v dalších letech

RokVelikonoční pondělíSvatý týden
Velikonoce 202013. duben 202005.04. – 11.04. 2020
Velikonoce 20215. duben 202128.03. – 03.04. 2021
Velikonoce 202218. duben 202227.03. – 06.04. 2022
Velikonoce 202310. duben 202302.04. – 08.04. 2023
Velikonoce 20241. duben 202424.03. – 30.03. 2024
Velikonoce 202521. duben 202513.04. – 19.04. 2025

Státní svátky Německo

Státní svátky u našich západních sousedů jsou častější než u nás, ovšem některé z nich se slaví jen v některých spolkových zemích. Hodně svátků je církevního původu. Je dobré vědět, kdy se tyto svátky slaví, protože v Německu má většina obchodů a dalších zařízení o svátcích zavřeno. Které státní svátky a ostatní svátky se v Německu slaví?

1. leden Nový rok
6. leden Tři králové (slaví se jen v některých spolkových zemích)
Pohyblivý svátek Velký pátek
Pohyblivý svátek Velikonoční pondělí
1. květen Svátek práce, První máj
30. květen Nanebevzetí Ježíše Krista
10. červen Svatodušní pondělí
20. červen Boží tělo – slaví se jen v některých oblastech
15. srpen Nanebevzetí Panny Marie – Sársko a část Bavorska
3. října Den sjednocení Německa
31. října Den reformace – slaví pouze část spolkových zemí
1. listopadu Svátek Všech svatých – týká se pouze části země
20. listopadu Den pokání  modliteb – pouze v Sasku
25. prosince 1. svátek vánoční
26. prosince 2. svátek vánoční

Státní svátky Polsko

Vyrazíte-li na nákupy směrem na sever, určitě si ověřte, zda naši polští sousedé neslaví státní svátek. V takovém případě byste museli počítat s určitými omezeními, takže byste s výletem nemuseli být dokonale spokojeni. Porovnejte kalendář polských svátků s kalendářem naším a užijte si dnů volna.

1. leden Nový rok
6. leden Tři králové
Pohyblivý svátek Velký pátek
Pohyblivý svátek Velikonoční neděle
1. květen Svátek práce
3. květen Svátek ústavy
9. červen Svatodušní neděle
20. červen Boží tělo
15. srpen Nanebevzetí Panny Marie a Den polské armády
1. listopadu Svátek Všech svatých
11. listopadu Den nezávislosti
25. prosince Vánoce
26. prosince Svatý Štěpán

Státní svátky Rakousko

I u našich jižních sousedů je nutné počítat s omezeními během státních svátků. Těch je celkem 13 a současně jsou i dny pracovního volna. V té době jsou obchody zavřené, ale některé památky a muzea v této době nabízejí bezplatný vstup. Některé svátky se však slaví jen v části Rakouska.

1. leden Nový rok
6. leden Tři králové
Pohyblivý svátek Velikonoční pondělí
1. květen Svátek práce
30. květen Nanebevzetí Ježíše Krista
10. červen Svatodušní pondělí
20. červen Boží tělo
15. srpen Nanebevzetí Panny Marie
24. září Svatý Rupert – pouze v Salzburgu
26. října Den státnosti Rakouska
1. listopadu Svátek Všech svatých
15. listopadu Svatý Leopold – jen ve Vídni
8. prosince Neposkvrněné početí Panny Marie
25. prosince 1. svátek vánoční
26. prosince 2. svátek vánoční

Státní svátky 2019

I v roce 2019 jsme oslavili 16 státních a ostatních svátků, ovšem tři z těchto svátků připadly na víkendové dny. I tak zbýval dostatek volna, abyste mohli vyrazit na dovolenou nebo na výlet. A jak na tom byly tradiční a pohyblivé svátky? Velikonoce 2019 připadly na pracovní dny, tudíž volna bylo dost. Velký pátek vyšel na 19. dubna, velikonoční pondělí na 22. dubna. Vánoce 2019 trvaly od úterka do čtvrtka. Silvestr, který sice není svátkem, ale někteří lidé ho tak pociťují, přišel v úterý, a Nový rok tedy ve středu. Pokud jste tento den volna spojili s dovolenou, zbylo vám dost volného času i na zájezd do teplejších oblastí nebo na lyžování v horských střediscích. Určitě jste nezapomněli také na to, že v některých dnech byly zavřeny větší obchody, a zásobili jste se potřebnými věcmi včas.

Státní svátky 2018

Rok 2018 byl na dny volna velice štědrý, protože ze 13 státních a ostatních svátků bylo 11 z nich ve všední dny, čehož mnozí z nás využili a výhodně je propojili s naplánovanou letní nebo zimní dovolenou. Příjemné byly Vánoce 2018, Štědrý den připadl na pondělí, oba vánoční svátky tedy byly v úterý a ve středu. Silvestr, který není oficiálním svátkem, byl v neděli a na něj navázal pondělní Nový rok. Velikonoce 2018 začaly 30. března Velkým pátkem, Velikonoční pondělí připadlo na 2. dubna. Květnové svátky vyšly na úterky, přímo se zde nabízelo propojení s víkendem. Další prodloužený víkend byl v červenci, kdy oba státní svátky připadly na čtvrtek a pátek. V pátek jsme slavili i Den české státnost. Vzhledem k prodlouženým víkendům jistě nikdo nezapomněl na dostatečné zásobení základními potřebami.