Tato rostlinka je nenáročná, zkrášlí vám domov, a ještě k tomu patří k rostlinám s nejlepšími schopnostmi čistění vzduchu. Chcete si ji vypěstovat doma a nevíte jak? Rádi vám poradíme i s dalšími tipy.

Co je toulcovka?

Latinský název je spathiphyllum a řadí se do čeledi áronovitých rostlin. Je to tropická rostlina a pochází z Kolumbie. Vyskytuje se prakticky v celé oblasti jižní a severní Ameriky, kde dorůstá až 100 cm do výšky i šířky. U nás je považována za klasickou pokojovou rostlinu, která naroste do rozměrů od 25 do  75 centimetrů.
Rostlinu s bílými květy doplňují svěže zelené listy špičatého tvaru. Květ má neobvyklý tvar, který podpírá nebo obaluje květenství. Lopatkovec kvete přibližně dva měsíce, ale může to být i déle, nejčastěji však od dubna do září.
Zajímavostí je, že existuje spoustu druhů lopatkovce, na internetu se uvádí až 40.

Pěstování lopatkovce?

Přesto, že lopatkovec neboli spatifylum je nenáročná rostlina, je tady pár věcí, které se musí při pěstování dodržovat.

1. Kam ho umístit:

Tím že má lopatkovec schopnost čistit vzduch hodí se do obývacího pokoje nebo ložnice. Můžete ho dát i do koupelny, protože mu zvýšená vlhkost nevadí. Nejlépe se mu bude dařit v místnosti s udržovanou teplotou 18-22 C°. Berte ale na vědomí, že tato pokojová rostlina na přímé slunce rozhodně nepatří. Bude ráda spíš za rozptýlené světlo až lehký polostín, díky tomu se vyhnete schnutí a hnědnutí listů. Vedle lopatkovce můžete postavit také další pokojovku např. Tchinin jazyk, která také patří mezi pokojové rostliny vhodné do stínu.

2. Ideální podmínky:

Důležitou podmínkou kromě světla a teploty je vyšší vzdušná vlhkost a zalévání. Lopatkovec potřebuje pravidelné zalévání, ale opatrně, díky přelití můžou začít odumírat kořínky. Pokud bude lopatkovec politý málo, dá vám vědět zvadlými listy. Takže v případě, že si nejste jisti, jestli potřebuje polít nebo ne, počkejte 1-2 dny a listy to ukážou. Několikrát do týdne byste měli rostlinku pokropit vodou z rozprašovače, prospěje i to. V zimě to nemusí být tak často, naopak v létě by to mělo být častěji. Voda nesmí být studená, ale odstátá.

3. Přesazování a hnojení:

Lopatkovec přesazování moc v lásce nemá, pokud je ale nutné ho přesadit, mělo by se to dělat v období od března do srpna. Rostlina vám to dá najevo tím, že začne vyžadovat častější zalévání, nebo mu zežloutnou listy. Nový květináč stačí jen o malinko větší, než byl původní. Myslete na to, že květináč musí mít drenážní otvor na odtékání vody. Novější rostlinky toto přesazování potřebují každý rok, u starších to ale stačí jednou za tři roky. A dobrý tip: při přesazování použijte tyčky jako oporu pro rostlinku. Může ji totiž trvat i několik měsíců, než se vzpamatuje a kořeny nebudou tak silné, aby ji udržely, a v tom jim pomohou právě oporné tyčky. Ale opatrně ať při zapichování nějaký kořen nepoškodíte.

Lopatkovec nevyžaduje nějaké speciální hnojení, pokud se vám ale zdá, že by mu prospělo trochu extra výživy, dejte pozor na přehnojení, které mu může ublížit. Použijte běžné hnojivo, ale jen půlku z doporučené dávky. Pokud zaznamenáte, že květiny lopatkovce mají zelenou barvu, může jít o příznak přehnojení. Na hnojení je nejvhodnějším obdobím jaro nebo léto.

Shrnutí je takové, že vám toulcovka dá vždy najevo, že ji něco nesedí.

Podobné podmínky pro pěstování má rýmovník, tato rostlinka vám dodá příjemnou vůni a dá se využít na spoustu věcí.

Nejčastější otázky:

  • Je lopatkovec jedovatý?

Ano je. Kvůli tomu se doporučuje umísťovat tyto rostliny dostatečně vysoko, aby na ně nedosáhli jak děti, tak mazlíčci.

  • Proč lopatkovec nekvete?

Pokud váš lopatkovec nekvete, může to být způsobeno především nevhodnými podmínkami na pěstování. Ujistěte se, zda splňujete výše uvedené podmínky.

  • Jak se lopatkovec množí?

Jaro je nejlepší čas na rozmnožení rostliny. Rozeberte ji na trsy a z nich každý umístěte do nového květináče. Dávejte, ale pozor abyste nepoškodili kořeny.

  • Proč lopatkovec žloutne?

Když lopatkovci hnědnou listy, nebo květy je to znakem toho, že má příliš přímého světla.
Žluté listy, nebo květy značí čas na přesazení.
A když jsou květy zelené blíží se jejich odkvet.

 

Tip: Přečtěte si také článek o pěstování kaly.