Krbová kamna na dřevo jsou často spásou v dnešní energeticky nejisté době. Pokud chcete ušetřit třeba za vytápění, tak topte palivovým dřevem. Jaké palivové dřevo je vhodné pro kamna na dřevo, jak se o taková kamna starat, čím je „krmit“ a jak si zajistit nejlepší a nejúčinnější hoření, o tom si povíme v následujícím článku.
Nepodceňujte přípravu na zimu
Za okny vládne sychravé a nevlídné počasí a my už se chceme doma ohřát u plápolajícího ohně ve svých designových krbových kamnech na dřevo. Jestli ovšem budete mít krásný výhled přes čisté sklo na plameny ohně, to už záleží na výběru správného dřeva. Pokud učiníte šťastnou volbu, odměnou Vám bude ekologické topení, krásné teplo a jen minimum práce s čištěním kamen na dřevo.
Dobré dřevo? Suché dřevo!
Topit dřevem je radost, ovšem jen tehdy, pokud máte dřevo dostatečně vysušené. Pro krbová kamna na dřevo a krby na dřevo je ideální vlhkost dřeva do 20 %. Čerstvé dřevo má obvykle kolem 50 %. Vyschlé dřevo v lesích má 30 % a proschlé na vzduchu kolem 15 %. Pro rychlejší schnutí doporučujeme štípat polena na menší kusy. Skladujte je na suchém, dobře větraném místě, chráněném před deštěm. Topit se pak má minimálně rok proschlým dřevem.
Naopak vlhkým dřevem se rozumí takové, které má pod kůrou až 75 % vody. Vlhké dřevo špatně hoří, čoudí, dehtuje, nemluvě o jeho nízké výhřevnosti. Při dlouhodobém spalování vlhkého dřeva pak hrozí zadehtování krbu, zanesení komína a samotná životnost kamen se snižuje rychlostí blesku. A v neposlední řadě i romantika, kterou krbová kamna nabízejí, zcela postrádá svůj význam.
Jaké dřevo je pro kamna na dřevo nejlepší?
Měkké dřevo se používá často na podpal nebo pro zažehnutí rychlého a stálého žáru. Do tohoto typu dřeva spadají listnaté i jehličnaté stromy, např.: borovice, smrk, modřín, lípa, olše, jedle, bříza, vrba a osika.
Tvrdé dřevo se často používá do kamen určených pro vaření. Při hoření vytváří stabilní oheň se žhavými uhlíky, ze kterých sálá teplo ještě dlouhé hodiny. Mezi tvrdé dřevo řadíme břízu, habr, jasan, dub, buk a všechny ovocné stromy.
Obecně platí, že tvrdé dřevo hoří déle a má vyšší výhřevnost. Zároveň je pořizovací cena vyšší a trvá déle, než se pořádně rozžhaví. Ideální volbou je kombinace tvrdého a měkkého dřeva.
Do krbových kamen na dřevo nebo krbu naopak rozhodně nedávejte chemicky ošetřené dřevo, překližky, dřevotřísku, staré palety, železniční pražce nebo dřevo napuštěné olejem. Těkavé látky poškodí krb, zanesou komín a jejich zplodiny jsou vysoce karcinogenní. Zplodiny z takových látek tedy neškodí pouze kamnům a komínu, ale i Vám i všem v okolí.
I kamna na dřevo potřebují dýchat!
Oheň v krbových kamnech na dřevo, podobně jako lidé, potřebuje mít správně fungující „dýchací cesty“ a to jak směrem dovnitř, tak ven. Směrem dovnitř je to jednoduché, stačí otevřít přívod vzduchu do kamen a příchozí vzduch pak zlepšuje podmínky pro hoření. Ovšem větší množství vzduchu hoření zároveň urychluje čili v okamžiku dostatečného „rozhoření“ doporučujeme přísun vzduchu snížit, z důvodů delší výhřevnosti a úspory paliva.
Směrem ven jde pak o správně fungující odvod spalin, o který se má starat správně pročištěný komín, který je fakticky základem správného topení v kamnech na dřevo. Tento úkol, tedy vyčištění a následnou revizi komína, doporučujeme svěřit kvalifikovanému profesionálovi a to každoročně. Správné fungování kamen na dřevo Vám tuto službu bohatě oplatí a v neposlední řadě i dokáže ušetřit finance v rodinném rozpočtu!
Zdroj obrázků: give.cz