Máte nadprůměrnou úrodu ovoce a zeleniny, dostali jste od přátel či příbuzných velkou dávku zdraví ze zahrádky nebo jen máte rádi kompoty a zavařené okurky, zavařená rajčata, zavařené lečo a spoustu jiného ovoce a zeleniny? Nevíte, jak na nakládání hub?

Nechcete si pořizovat zavařovací hrnec, který vám bude doma překážet po zbytek času? Existují i jiné možnosti, třeba zavařování v mikrovlnce nebo zavařování v myčce.

Velmi pohodlné je však zavařování v elektrické troubě na pečení. Jestli si v zimním období budete chtít dát třeba zavařené hrušky, jablka, třešně, zavařená rajčata a papriky, zeleninovou směs nebo zavařené maso, bude pro vás pečící trouba ideální volbou. Jak na tento způsob zavařování a na co byste si měli dát pozor? Pojďme se na to podívat nejdříve obecně a pak se zaměříme na jednotlivé druhy surovin, které lze v troubě jednoduše zavařit.

zavařování v troubě

Obsah:

Jak zavařovat v troubě – rychle a správně

Nikdy jste v troubě nezavařovali? Pak si najděte návod k vaší troubě a podívejte se, zda pro vás výrobce nebude mít nějaká doporučení pro tento způsob přípravy. Mnozí výrobci k zavařování v troubě podávají podrobný návod. Sterilizace v troubě se dá provádět ve všech druzích těchto zařízení, podobný je i postup celého procesu, odlišné jsou pouze hodnoty teploty a délky zaváření.

Nejjednodušší je práce s elektrickou troubou, plynová trouba je náročnější na nastavení správné teploty a kontrolu teploty pečení. Stejně musíte vycházet ze znalosti svého zařízení, každá trouba se při pečení chová trochu jinak. Zavařujete-li malé množství surovin, můžete využít zavařování v mikrovlnné troubě. Zde je nutno dát si pozor na víčka, kovová by jiskřila a mohla by troubu zničit. Kvůli vysokému tlaku vyberte výhradně víčka se závitem.

Jak probíhá sterilizace sklenic v troubě

Než se pustíte do zavařování zeleniny či ovoce, věnujte dostatek času přípravě. Základem je sterilizace sklenic a víček. Pokud by víčka a sklenice nebyly dostatečně čisté, byla by vaše veškerá práce marná, zavařené suroviny by zplesnivěly nebo zkvasily. Víčka musí také dobře těsnit a nesmí být zprohýbaná. Jistotou jsou šroubovací víčka, mají vyšší odolnost.

Sklenice je nejdříve potřeba vymýt, propláchnout vroucí vodou a sterilizovat. I zde se dá použít trouba.

  • Do hlubokého plechu se nalije horká voda do výšky 2-3 cm.
  • Do vody se uloží víčka i sklenice a při teplotě 100 stupňů se vše sterilizuje po dobu 10-15 minut.
  • Pak už jen vytáhnete horké sklenice.
  • Ty jsou uvnitř suché a připravené k naplnění.

Samotné zavařovaní zvládnete snadno

zavařování zeleniny

Připravené ovoce, zeleninu nebo maso naplňte do sklenic a pečivě je zavřete. Opět budete potřebovat hluboký plech s cca 2 cm horké vody.

  • Na plech umístěte plné a uzavřené zavařovací sklenice.
  • Pozor na příliš horkou vodu, sklenice ještě nejsou pořádně prohřáté a mohly by prasknout.
  • Dobré je také umístit na dno plechu textilii a na ni uložit sklenice.
  • Dbejte na to, aby se sklenice vzájemně nedotýkaly, a to samé platí i o okraji plechu.
  • Čas, který musí zavařovačky strávit v troubě, se liší podle typu trouby, velikosti sklenic a vybraného druhu zavařovaných surovin.
  • Také nastavení teploty se řídí podle těchto pravidel.

Nezapomínejte na to, že budete pracovat s horkými sklenicemi, vodou i plechem, takže používejte chňapky, utěrky nebo rukavice, abyste se nespálili.

 Zavařování v troubě – jaké hodnoty zvolit

Důležité je zvolit správný režim a teplotu podle druhu použitého zařízení.

  • Pro elektrickou troubu je vhodný režim s použitím jak horního, tak dolního topného tělesa při teplotě 170 stupňů.
  • U plynové trouby budete muset ideální nastavení vyzkoušet, půjde o stupeň 1 nebo 2.

Zavařování broskví, zavařování švestek, zavařování třešní, zavařování meruněk a dalšího ovoce, stejně jako zavařování paprik, zavařování rajčat, zavařování dýně a jiné zeleniny trvá 45 až 50 minut, zavařování okurek přibližně o deset minut déle.

Pokud zvolíte režim horkovzdušné trouby, vyberte ten s ventilátorem a zavařujte při teplotě 150 stupňů. Zavařeniny nechte v této teplotě cca 10 minut, zavařování jablek, zavařování hrušek, zavařování angreštu, zavařování jahod, zavařování borůvek a dalšího ovoce potřebuje kolem půl hodiny. Zavařování okurek v troubě musí být o něco delší.

Když čas potřebný pro zavaření skončí, troubu jen vypněte a sklenice ponechte uvnitř ještě půl hodiny. Pak už je můžete vyndat a nechat vychladnout otočené dnem vzhůru. Když budou chladné, otočte je do správné polohy a na víčko poťukejte. Špatně chycené víčko zní dutě, obsah takové sklenice buď zavaříte znovu, nebo budete muset využít jinak.

Různé druhy ovoce se zavařují podobně

Na zavařování jednotlivých druhů ovoce není nic těžkého. Návod na zavařování hrušek, recept na zavařování angreštu, rybízu, malin a dalších druhů jsou skoro stejné.

Jak zavařovat ovoce? Důležitá je čerstvost a kvalita výchozích surovin. Tím dosáhnete dobré chuti a zavařené plody vám vydrží dlouho. Většinou si můžete vybírat z různých možností.

Například jak zavařit třešně? Nabízí se volba zavaření celých plodů i  peckou nebo třešní vypeckovaných. A co třeba švestky? Zavařování celých švestek je oblíbené stejně, jako pouze vypeckovaných půlek. Jablka a hrušky zavařování také komplikované nemají, zbavují se jádřinců, mohou se i loupat, a rozkrájí se na čtvrtky nebo osminy. Meruňky se do sklenic umisťují většinou po půlkách, stejně jako broskve. Bez stopkové ovoce jako rybíz, angrešt, borůvky nebo jahody se zavařují celé.

Veškeré ovoce je nutno omýt, nechat okapat a pak uložit do sklenic. Ovoce se nesmí mačkat, ale musí být těsně u sebe. Počítejte s tím, že se zavařením zmenší celkový objem. Některé druhy ovoce je nutno přisladit. Sklenice se dolévá vodou nebo roztokem s cukrem. Dbejte na to, aby hladina tekutiny byla vyšší než ovoce. K některým méně výrazným druhům ovoce se přidává koření nebo kapka alkoholu. Z měkkého nebo poškozeného ovoce lze připravit marmeládu nebo džem, nebo třeba domácí povidla.

Zavařování zeleniny v troubě má řadu příznivců

V troubě lze zavařovat i zeleninu, časté je i zavařování hub, zavařování leča, různých zeleninových směsí a podobně. Rozdíl je pouze v použitém nálevu, ten může být sladkokyselý, kyselý, pálivý nebo pikantní. Stejně jako ovoce musí být i zelenina pro zavařování v troubě kvalitní a čerstvá. Nikdy nezavařujte ovadlou nebo dokonce nahnilou zeleninu.

Zeleninu očistíme, omyjeme, osušíme a pak se uloží do sklenic. Zeleninu je možno zavařovat vcelku nebo nakrájenou. Na menší kousky se krájí například červená řepa, zavařování zelí počítá s krouháním nebo nakrájením najemno, nakrájená na kostičky musí být i zavařená dýně, zavařené lečo se zase skládá z více ingrediencí. Mrkev, petržel a celer se zavařují nakrájené na kostičky nebo nastrouhané. Často se zavařuje také květák, rozdělený na růžičky, papriky bez jádřinců nakrájené napříč i podélně, malé cibulky a další.

Tvrdší zelenina se předvařuje nebo spaří. Zelenina se umístí do sklenic, zaleje nálevem a v troubě zavaří. Pozor na to, jak dlouho zavařovat okurky, na rozdíl od další měkčí zeleniny potřebují o maličko déle, ale zas mnohem méně, než zelenina tvrdá. Čas se řídí podle velikosti sklenic a typu trouby.

zavařování v troubě

Jak zavařit lečo nebo houby v troubě

  • Když zavařujeme lečo, připravíme si nejdříve všechny suroviny, zavařovací sklenice a víčka.
  • Dále budeme potřebovat hluboký plech a vodu.
  • Nejdříve sterilizujeme sklenice, když jsou suché, napěchujeme do nich lečo.
  • Mezitím se nám předehřeje trouba na 150 stupňů.
  • Zavíčkované sklenice naskládejte do plechu vyloženého třeba utěrkou, podlijte vodou a při teplotě 90 stupňů nechte v troubě cca půl hodiny.
  • Sklenice pak vytáhněte, musí vychladnout otočené dnem vzhůru.
  • Skladujte v temnu a chladu.

Co je výhodou tohoto zavařování? Lečo stačí jen vytáhnout a v případě potřeby máte ihned hotové jídlo.

A jak zavařit houby? Použijte stejný postup, jen doplňte slaný nebo sladkokyselý nálev.

Zavařování masa má dlouhou tradici

Bezpečný a tradiční způsob uchovávání masa je zavařování masa do sklenic. Zavařené maso je ihned k dispozici a použít se dá například na dovolené.

Jak zavařit maso správně? Příprava není náročná a výsledek je vynikající. Nejjednodušším způsobem je zavařování masa v troubě. Může se použít jakýkoli druh masa, to lze zavařovat jako syrové, pečené nebo dušené. Maso se nakrájí na malé kousky, odstraní se tuk. Pokud bude maso dušené, nepoužívejte cibuli. Maso se osolí a okoření. Při dušení se musí podlévat, šťáva se bude hodit na zalití ve sklenici.

Pečené maso se před pečením ještě nakládá. Po upečení se odstraní případné kosti a kousky masa se naskládají do sklenic a zalijí nálevem. Používají se suché sterilizované sklenice a víčka. Do hlubokého plechu vyloženého utěrkou se nalije voda do cca dvou centimetrů. Plech se sklenicemi se vkládá do studené trouby. Nastavte teplotu na 180 stupňů, až se začne nálev vařit, snižuje se teplota na 80 stupňů. Zavařuje se ještě čtvrt hodiny. Sklenice vychladnou v troubě, pak se zkontrolují víčka. Pokud by víčko netěsnilo, maso ihned spotřebujte. Zbylé sklenice se umístí do temna a chladu ve spíži.

Podobně se postupuje i při zavařování klobás nebo zavařování masa z udírny.