Mít své vlastní místo pro odpočinek je k nezaplacení. Mezi ideální prostory k relaxaci můžeme zařadit také venkovní terasu u domu, kde na lidskou psychiku pozitivně působí také všudypřítomná zeleň, denní světlo i čerstvý vzduch. Aby však terasa nepůsobila spíše rušivě, je vhodné ji přizpůsobit dle vašich osobních preferencí.

Ještě předtím, než se vrhneme do zařizování, si tedy musíme položit několik důležitých otázek – jak budeme na terase trávit čas? Budeme zde pobývat i večer? S malými dětmi nebo s přáteli? Chceme zde také jíst a grilovat? Odpovědi vás přivedou k ideálnímu vybavení i stylu, díky kterému se z terasy stane vaše oblíbené místo v domě!

Perfektní podlaha

V první řadě je samozřejmě důležité položit podlahu. Její výběr rozhodně nepodceňujte. Dnes už terasová podlaha neznamená jen betonovou dlažbu, kterou prorůstá plevel. Vybírat můžete z terasových prken různých materiálů; mezi velmi oblíbené patří klasické dřevo, které však vyžaduje velkou péči. Proto se do popředí dostávají také WPC prkna, která nabízejí vlastnosti umělé hmoty, a zároveň vzhled dřeva, který nijak nenarušuje harmonii zahrady.

Posezení a stolování na terase

K vámi vybrané podlaze by se mělo hodit také posezení. Zvolili jste-li chladný beton či zámkovou dlažbu, doplňte jej nábytkem s kovovými prvky. Naopak ke dřevu se hodí zase jen dřevo, případně také oblíbený přírodní ratan. Stále oblíbenější je také nábytek z plastu – nepředstavujte si nevzhledné bílé židle a stůl, dnes už plast dokonale imituje například již zmíněný ratan, přičemž poskytuje mnohem větší odolnost i delší životnost, a navíc není náročný na péči.

Dbejte na detaily

TerasaAby byly prostory terasy pěkně útulné, musíme dbát na detaily. Opatřete nábytek pěknými textilními podsedáky, měkkými dekoračními polštářky a nezapomeňte ani na hebkou deku pro chladnější večery. V podzimním období vypadají skvěle i ovčí kožešiny či jejich imitace.

Pod posezení můžete umístit koberec vhodný do exteriéru. Nezapomínáme ani na dekoraci stolu – pěknou vázu naplníme čerstvými řezanými květinami a můžeme rozmístit také prostírání. Ještě před samotným dekorováním si však určete jeden styl, kterého se při nákupech držte. Oblíbený je například středomořský či Provence styl.

Zakomponujte vodní prvky

Vodní prvky jsou velice uklidňující a ze svého okolí udělají doslova oázu. Není hned potřeba začít kopat rozměrné jezírko, o které je nutné se v průběhu roku starat. K dostání je celá řada různých druhů vodních kaskád či fontán, které lze zapojit do elektrické sítě, nebo dokonce fungují na solární pohon. Tyto dekorační prvky nejsou ani příliš rozměrné, takže jimi můžete ozdobit například prázdný kout přímo na terase.

Romantické osvětlení

Abyste si mohli užívat čerstvého vzduchu i ve večerních hodinách, nezapomínejte ani na vhodné osvětlení. Využít můžete samozřejmě klasické nástěnné světlo, nicméně romantičtěji a útulněji vypadají všelijaké lampičky. Vedle rozhodně nešlápnete se šňůrou plnou žárovek, kterou jednoduše natáhnete nad posezením, nebo různými lucerničkami či světelnými zápichy do země i květináčů.

Zastřešení terasy

Také střecha, případně alespoň zástěna je na terase velmi důležitá. Poskytuje stínění terasy před horkými paprsky poledního slunce v letních měsících, i před deštěm či silným větrem. Klasikou je stará dobrá dřevěná pergola – ta je však v zahradě umístěná „napevno“ a nedá se s ní nijak manipulovat ani v případě, že si chcete počasí užít. Velmi moderní jsou dnes tzv. pohyblivé stěny, které fungují stejně jako žaluzie.